Прејди на содржината

Питер Крис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Питер Крис
Peter Criss
Животописни податоци
Родено имеЏорџ Питер Џон Крискуола
George Peter John Criscuola
Роден(а)20 декември 1945
Бруклин, Њујорк, САД
ЖанровиХард рок, хеви метал
ИнструментиТапани, бас, гитара и вокали
СоработнициKiss
Мреж. местоwww.petercriss.net

Џорџ Питер Џон Крискуола (англиски: George Peter John Criscuola), попознат како Питер Крис (Peter Criss) (роден на 20 декември 1945), е американски тапанар и поранешен член на рок-групата Kiss. Познат е како Catman поради својата шминка што ја носи на настапите со Kiss.