Томи Тајер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томи Тајер
Tommy Thayer
Томи Тајер како Spaceman (II) на концерт во Калифорнија, на 27 септември, 2006
Биографски податоци
Роден(а) 7 ноември, 1960
Потекло Портланд, Орегон, САД
Жанрови Хард рок, хеви метал
Занимања Гитарист
Инструменти Гитара
Период на активност 1981 - сѐ уште
Соработници Kiss, Black N' Blue
Мреж. место http://www.tommythayer.com

Томи Тајер (англиски: Tommy Thayer) (роден на 7 ноември, 1960 во Портланд, Орегон) е американски музичар и главниот гитарист на рок-групата Kiss. Тој како мал бил голем фан токму на Kiss, што го поттикнало да почне да свири гитара.