Ерик Кар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерик Кар
Eric Carr
Ерик Кар бил тапанар на Kiss од 1980 до неговата смрт во 1991.
Биографски податоци
Родено имеПол Чарлс Каравело
Paul Charles Caravello
Роден(а)12 јули 1950
Починал(а)24 ноември 1991
ЖанровиХард рок, хеви метал
ЗанимањаМузичар, текстописец
ИнструментиТапани, вокали, бас, гитара и пијано
Период на активност1979 - 1991
СоработнициKiss
Мреж. местоhttp://www.ericcarr.com/

Пол Чарл Каравело (англиски: Paul Charles Caravello) (12 јули 195024 ноември 1991), попознат како Ерик Кар (Eric Carr), бил американски музичар, најпознат како тапанар на рок-групата Kiss. Кар бил избран за новиот тапанар на Kiss откако Питер Крис ја напуштил групата во 1980. Останал во групата додека не се разболел од рак на срце и починал во 1991.