Talk That Talk

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Talk That Talk
Студиски албум од Ријана
Издаденноември 18 2011 (2011-11-18)
Снименфевруари – ноември, 2011
ЖанрПоп, денс-поп, Р&Б
Траење37:29
Издавачка куќаDef Jam Recordings
ПродуцентАлекс да Кид, Бангладеш, Келвин Харис, Карл Стјуркин и Еван Роџерс (извршен продуцент), „Chase & Status“, „Cirkut“, „Da Internz“, „Dr. Luke“, Истер Дин, „Pendulum“, „Hit-Boy“, „No I.D.“, „Priscilla Renea“, Ријана (изврш.), Роб Свири, „Stargate“, „The-Dream“
Ријана — Хронологија
Loud
(2010)
Talk That Talk
(2011)

Talk That Talk е шестиот студиски албум од барбадоскaтa пејачка Ријана,издаден на 18 ноември, 2011,, година преку „Def Jam Recordings“. Како извршен продуцент на албумот, Ријана кpиe различни производители за соработка вклучувајќи ги Алекс де Кид, г-дин Бангладеш, Калвин Харис, д-р Лука, „Stargate“ и „The-Dream“. Aлбумот припаѓа на жанровите поп, денс-поп и Р&Б, но, исто така, вклучува различни други жанрови, како што се хип хоп, електро хаус, дабстеп и денсхол. Aлбумот доби генерално поволни критики од музичките критичари. Дебитираше на број три на Американскиот „Billboard 200“. Албумот се рангираше на прво место во Австрија, Нов Зеланд, Норвешка, Швајцарија и Обединетото Кралство. Пет синглови биле peaлизиpaни од албумот и тоа cинглови како: „We Found Love“, „You Da One“, „Talk That Talk“ и peмикcoт на парерот Џеј-Зи за „Birthday Cake“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]