Ficus benjamina

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ficus benjamina
Научна класификација
Царство: Растенија
Ред: Розовидни
Семејство: Црници
Племе: Ficeae
Род: Фикус
Вид: F. benjamina
Научен назив
Ficus benjamina
К. Линеј 1767[1]
Опсег на видот Ficus benjamina.
Синоними[1]

Ficus benjamina, попозната како бенџамин[2] или само како фикусвид цветни растенија од фамилијата црници (Moraceae), домороден за Азија и Австралија.[3] Тоа е службеното дрво на Бангкок. Видот е исто така одомаќинет во Западните Индии и во сојузните држави Флорида и Аризона во Соединетите Држави.[4][5] Во својот природно живеалиште, неговиот мал плод е користен од некои птици, како што се повеќе различни видови на гулаби.[6]

Опис[уреди | уреди извор]

Ficus benjamina е дрво кое достигнува 30 метри височина во природни услови, со благодатно овенати гранчиња и сјајни лисја од 6 - 13 центиметри, овални со акуминиран врв. Кората е светло сива и мазна. Кората на младите гранки е кафеава. Крошната на дрвото често покрива пречник од 10 метри. Станува збор за релативно ситнолисен фикус. Променливите листови се едноставни, целосни и имаат стебленца. Лисната основа е долга од 1 до 2.5 сантиметри. Младите листови се светло зелени и малку брановидни, постарите лисја се зелени и мазни; работ на листот е овален до овално - ланцетен облик со клинеста до широко заоблена основа и завршува со краток заострен врв. Бледиот, сјаен и тап раб на листот е долг од 5 - 12 см и 2 - 6 cm широк. Во близина на рабовите на листот има жолти кристални клетки („цистолити“). Двете мембранозни, листопадни прилисници не се споени, тие се ланцетни и долги од 6 до 12 милиметри.[7]

F. benjamina е еднодомно растение. Цветовите се топчести до јајцевидни, сјајни и зелени со пречник од 1.5 сентиметри. Во соцветијата има три вида на цветови: машки, женски и стерилни цветови. Распрсканите, соцвети, со стебленца, машки цветови имаат слободни чашкини ливчиња и прашник. Многу плодни женски цветови се прикрепени и имаат три или четири чашкини ливчиња и јајник во облик на јајце. Повеќе или помалку страничното столпче на плодникот завршува со зголемена стигма.

Зрелите плодови (збирното овошје) се портокалово-црвени и имаат пречник од 2 до 2.5 сантиметри.

Одгледување[уреди | уреди извор]

Во тропските предели, бенџаминот расте во големо и величествено дрво кое го има во паркови и други урбани предели, како што се широките патишта. Често се одгледува за таа намена.

F. benjamina е многу популарно домашно растение во умерените области, поради неговиот елегантен раст и толеранција на лошите услови за растење; најдобро расте во светли, сончеви услови, но исто така толерира значителна сенка. Потребно е умерено наводнување во лето, а во зима малку и доволно за да не се исуши. Подолгите летни денови, прилично високите дневни и умерените температури во текот на ноќта се поволни услови за голем забележителен раст за кратко време. Не треба да се навлажнува. Растението е чувствително на студ и треба да биде заштитено од силни провеви. Кога се одгледува во затворен простор, може да порасне премногу голем за просторот и може да има потреба од драстично кастрење. Се покажа дека F. benjamina ефикасно го отстранува гасниот формалдехид од внатрешниот воздух.[8]

Овошјето може да се јаде, но растението обично не се одгледува за неговиот плод. Листовите се многу чувствителни на мали промени во светлината. Кога е свртен или преместен, тој реагира така што паѓаат многу од неговите лисја и ги заменува со нови листови, прилагодени на новиот интензитет на светлина. Растението е исто така чувствително на промените на надворешните факторите од околината како што се температурата, влажноста и движењето.

Се користи како украсно растение во градините во Хидерабад, Индија.

Сорти[уреди | уреди извор]

Достапни се бројни сорти (на пр „Danielle“, „Naomi“, „Exotica“ и „Golden King“). Некои сорти вклучуваат различни боени шари на листовите, кои се движат од светло зелена до темно зелена и различни форми на бело шаренило.

Во одгледувањето во Обединетото кралство, ова растение[9] и разновидната сорта „Starlight“.[10] ја добија Наградата за градинарски заслуги на Кралското хортикултурно друштво.[11]

Минијатурните сорти, собено "Too Little", се меѓу најпопуларните растенија за бонсаи во затворен простор.

Деструктивни корени и склоност кон урагани[уреди | уреди извор]

Шумската служба на Соединетите Држави вели: „Корените растат брзо, напаѓаат градини, растат под и креваат тротоари, дворови и патеки“. Тие сметаат дека неговата употреба во облик на дрво е преголема за урбана хортикултура, затоа, видот треба да се користи само како висока или ниска жива ограда.[12]

Овие дрвја, исто така, имаат висок ризик на подлегнување и деструкција од бура на ветрови во јужна Флорида - која е склона кон урагани.[13] Како последица на тоа, во многу локални самоуправи во Јужна Флорида, не е потребна дозвола за отстранување на овие дрвја.[14] Oкругoт за раководење со вода на Јужна Флорида препорачува да се отстранат безбедно и навремено.[15]

Алергиски реакции[уреди | уреди извор]

Растението е голем извор на алергени во затворен простор, рангиран како трета најчеста причина за алергии во затворен простор по прашината и домашните миленичиња.[16] Вообичаени симптоми на алергија вклучуваат риноконјунктивитис и алергиска астма. Фикусите можат да бидат особено загрижувачки за оние кои страдаат од алергија на латекс поради латексот во растенијата и не треба да се чуваат во околината на оние кои страдаат од таа алергија.[16] Во екстремни случаи, изложеноста на сок од фикус може да предизвика анафилактичен шок кај оние кои страдаат од алергија на латекс. Консумирањето на делови од растенијата доведува до гадење, повраќање и пролив. Исклучок се јадливите плодови.

Алергија на фикусите се развива со текот на времето или од изложеност. Алергијата за прв пат била забележана во професиии кај кои работниците редовно ракувале со растенијата. Студија на работници во четири стопански друштва кои позајмуваат растенија, покажала дека 27% од работниците развиле антитела како одговор на изложеноста на растенијата.[17]

Галерија[уреди | уреди извор]

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • Режисерот Мајкл Мур кандидирал фикус дрво како кандидат за пишување во Конгресот за 11-тиот округ на Њу Џерси во 2000 година, изјавувајќи дека „повеќето кандидати се кандидираат без противкандидат на нивните прелиминарни избори и 95% се повторно избрани“.[18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Предлошка:ThePlantList
 2. Ficus benjamina. Информативна мрежа за гермоплазмени ресурси. Служба за земојоделско истражување, Министерство за земјоделство на САД. (англиски)
 3. „Ficus benjamina in Flora of China @ efloras.org“. www.efloras.org.
 4. „Biota of North America Program 2014 county distribution map“.
 5. „Ficus benjamina in Flora of North America @ efloras.org“. www.efloras.org.
 6. Frith et al. 1976
 7. Wolverton, BC (1996) How to Grow Fresh Air .
 8. Kwang Jin Kim, Mi Jung Kil, Jeong Seob Song, Eun Ha Yoo, Ki-Cheol Son, Stanley J. Kays (јули 2008). „Efficiency of Volatile Formaldehyde Removal by Indoor Plants: Contribution of Aerial Plant Parts versus the Root Zone“. Journal of the American Society for Horticultural Science. 133 (4): 521–526. doi:10.21273/JASHS.133.4.521. ISSN 0003-1062.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 9. Ficus benjamina. Royal Horticultural Society. Посетено на 4 July 2020.
 10. Ficus benjamina 'Starlight' (v) Benjamin fig“. Royal Horticultural Society. Посетено на 4 July 2020.
 11. „AGM Plants - Ornamental“ (PDF). Royal Horticultural Society. јули 2017. стр. 39. Посетено на 13 мај 2022.
 12. Gilman, Edward F.; Watson, Dennis G. (ноември 1993). Ficus benjamina Weeping Fig“ (PDF). Fact Sheet ST-251. United States Forest Service. Посетено на 13 мај 2022.
 13. Writer, Liz Doup Staff. „FICUS, PINE AT ROOT OF GROWING STORM WOES“. Sun-Sentinel.com.
 14. „Tree Removal or Relocation Permits - Miami-Dade County“. www.miamidade.gov.
 15. https://www.sfwmd.gov/sites/default/files/documents/bts_stormwise_landscapes.pdf Предлошка:Bare URL PDF
 16. 16,0 16,1 Ficus benjamina--the hidden allergen in the house“. Hautarzt. 49 (1): 2–5. 1998. doi:10.1007/s001050050692. PMID 9522185.
 17. „Ficus spp. - Setting the Standard“. phadia.com. Thermo Fisher Scientific. 2012.
 18. „Ficus for Congress“. Democracy Now.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Фрит, ХЈ; Рим, FHJC & Wolfe, TO (1976): Храна на овошни гулаби во Нова Гвинеја. ЕМУ 76(2): 49–58. HTML апстракт