1039 Зоненберга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1039 Зоненберга
Откривање
ОткривачМакс Волф[1]
Откриено24 ноември 1924 [1]
Ознаки
MPC ознака1039 Зоненберга[1]
1924 TL[1]
Главен астероиден појас

1039 Зоненбергаастероид, откриен од германскиот астроном Макс Волф на 24 ноември 1924 година. Привременото име било 1924 TL, за подоцна да биде именуван по Зоненбершката опсерваторија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Schmadel, Lutz (1992). Dictionary of Minor Planet Names. 1 (5th издание). Berlin: Springer Verlag. ISBN 3-540-00238-3. http://books.google.se/books?id=aeAg1X7afOoC&pg=PA88&dq=1039+Sonneberga&hl=sv&sa=X&ei=fdbBUs2UMsqT4ATf8IC4CA&ved=0CD0Q6AEwAg#v=onepage&q=1039%20Sonneberga&f=false. посет. 1 јануари 2014 г.