1038 Такија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1038 Такија
Откривање
ОткривачМакс Волф[1]
Откриено24 ноември 1924 година[1]
Ознаки
MPC ознака1038 Такија[1]
1924 TK[1]
Главен астероиден појас

1038 Такијаастероид, откриен од германскиот астроном Макс Волф на 24 ноември 1924 година. Привременото име било 1924 TK. Подоцна, објектот е именуван според Едвард Тук и неговата сопруга.[1] Биле направени три орбити за секои два објекта Јупитер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Schmadel, Lutz (1992). Dictionary of Minor Planet Names. 1. Berlin: Springer Verlag. ISBN 3-540-00238-3. http://books.google.se/books?id=aeAg1X7afOoC&pg=PA88&dq=1038+Tuckia&hl=sv&sa=X&ei=fdbBUs2UMsqT4ATf8IC4CA&ved=0CD0Q6AEwAg#v=onepage&q=1038%20Tuckia&f=false.