Чунот на Данте (Мане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чунот на Данте (Мане)
Творец Едуар Мане
Година 1854 до 1858
Вид масло на платно
Димензии 36 by 46 centiметарs (14 ин × 18 ин)
Место Музеј на убави уметности во Лион, Лион, Франција

Чунот на Данте – слика до францускиот сликар Едуар Мане, создадена во периодот од 1854 до 1858 година споре „Чунот на Данте“ од Ежен Делакроа. Денес се наоѓа во Музејот на убави уметности во Лион.

Сликата опишува настани од осмото пеење од Пеколот на Данте Алигиери, во кое Данте е придружуван преку реката Стикс од неговиот водич, класичниот поет Вергилиј. Во заднината гори Градот на мртвите.

Втората верзија со истата тема, насликана околу 1853 година, се чува во музејот Метрополитен во Њујорк.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Copy after Delacroix's "Bark of Dante". www.metmuseum.org. Посетено на 2019-08-29.