Ателје во Батињол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ателје во Батињол
Творец Анри Фантен Латур
Година 1870
Димензии 204 см × 273,5 см
Место Музеј Орсе, Париз, Франција

Ателје во Батињол - слика на Анри Фантен Латур создадена во 1870 година. Делото сега е во Музејот Орсе.

Опис[уреди | уреди извор]

Делото го прикажува Едуар Мане како седи на неговиот триножник, а Закари Астрик седи покрај него, Ото Шолдерер, Огист Реноар, носејќи капа, Емил Зола, со очила во рака, Едмонд Метр, Фредерик Базиј, со карирани панталони и Клод Моне.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]