Прејди на содржината

На кајче (Мане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
На кајче
Творец Едуар Мане
Година 1874
Димензии 97,2 см × 130,2 см
Место Музеј Метрополитен, Њујорк

На кајче — слика од 1874 година на францускиот уметник Едуар Мане во збирката на Метрополитен музејот во Њујорк.[1]

Изработена е во масло на платно, сликата прикажува маж (се верува дека е шурата на Мане, Родолф Ленхоф) и непозната жена што пловат по Сена во Аржантеј во париските предградија.[2]

Во делото Мане користи два нови сини пигменти, церулеанско сино и синтетички ултрамарин. Композицијата е радикално исечена и вдахновена од јапонската уметност.[3]

Делото може да се види во Галерија 818.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „metmuseum.org“. www.metmuseum.org. Посетено на 2018-10-02.
  2. Iacobelli, Natalia (April 21, 2023). „Masterpiece Story: Boating by Édouard Manet“. Daily Art Magazine. Посетено на October 9, 2023.
  3. Samu, Margaret (October 2004). „Impressionism: Art and Modernity“. The Met. Посетено на October 9, 2023.