Прејди на содржината

Улична пејачка (Мане)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Улична пејачка - слика со масло на платно од Едуар Мане од 1862 година, прикажувајќи улична музичарка во близина на влез на кабаре. Има димензии од 171,1 x 105,8 см и се наоѓа во Музејот за ликовна уметност во Бостон.

Сликата била директно вдахната од средба помеѓу уметникот и улична пејачка една вечер. Мане ја замолил да позира за него, но таа одбила, па Мане побарал од омилената манекенка Викторин Меран да позира за работата. Улична пејачка е или првата или втората од неколкуте големи слики на Мане за кои позирала Меран.[1][2] На него е прикажана патувачка пејачка во модерен фустан напуштајќи кабаре ноќе, стискајќи гитара кон неа и јадејќи цреши.[3] Стилот на сликата го покажува влијанието на Франс Халс и шпанските мајстори како Диего Веласкес.

Улична пејачка е една од низата еднофигурни композиции што Мане ги насликал во 1860-тите, во кои тој ги насликал современите „типови“ во природна големина, нарушувајќи ја конвенцијата ваквите скромни жанровски теми да бидат насликани во мал обем.[2] Историчарот на уметност Џорџ Маунер вели дека конфронтираниот поглед на жената и нејзиното незгодно сфаќање на црешите и гитарата, „што се чини дека е преголемо обемно за да може удобно да управува“, произведува самосвесен ефект што не е очекуван во жанровата слика.[1]

Сликата била донирана во Бостонскиот музеј за ликовни уметности во 1966 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Mauner, G. L., & Loyrette, H. (2000). Manet: The Still-life Paintings. New York: H.N. Abrams in association with the American Federation of Arts. стр. 17. ISBN 0-8109-4391-3.
  2. 2,0 2,1 Manet, Édouard, Mary Anne Stevens, and Lawrence W. Nichols (2012). Manet: Portraying Life. Toledo: Toledo Museum of Art. стр. 197. ISBN 9781907533532
  3. „Street Singer - Edouard Manet“. Google Arts & Culture.
  4. „Street Singer“. collections.mfa.org.