Есен (Мане)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Есен - слика од Едуар Мане во 1882 година, сега во Музејот на ликовните уметности на Нанси.[1] Била на аукција во 1883 година - самата манекенка го купила за 1550 франци и му ја оставила на сегашниот сопственик.  [ потребно е цитирање ]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Un peintre et son modèle“. Site Internet musee-des-beaux-arts.nancy.fr. Архивирано од изворникот на 2019-03-27. Посетено на 2020-12-10.