Прејди на содржината

Христос градинарот

Од Википедија — слободната енциклопедија

Христос градинарот – слика од францускиот сликар Едуар Мане, една од неколкуте дела со религиозна тема.[1] На сликата е прикажан воскреснатиот Христос во епизодата Noli me tangere, но невообичаено не е прикажана Марија Магдалена.[2] Денес се наоѓа во приватна колекција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Peter Russell, Delphi Complete Works of Édouard Manet, Delphi Classics, 28 August 2016“.
  2. „Le Christ Jardinier par ÉdouardManet“. www.artnet.fr.