Прејди на содржината

Портрет на Стефан Маларме (Мане)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Портрет на Стефан Маларме е слика на Едуар Мане создадена во 1876 година[1].

Делото, со својата „извонредна природност и експресивна сила“ е „еден од највисоките и најмодерни резултати во целата кариера на Мане“, таа го претставува Маларме во многу жива, домашна и неконвенционална поза. Човекот со писмата покрај него, всушност, има многу спонтан и опуштен став и удобно лежи на некои перничиња во ателјето што Мане го имал во близина на станицата Сен Лазар.

Покрај познанството со Емил Зола и Шарл Бодлер, Мане преку портретот на поетот Маларме, ја предочил севкупната повеќеслојност на ликовните дела особено на оние кои започнале да ги откриваат импресионистичките ликовни и поетски доблести[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]