Чудовиште (песна на Лејди Гага)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Чудовиште “ е песна на американската пејачка Лејди Гага од нејзиното трето EP, The Fame Monster (2009). Инспирирана од нејзиното „Чудовиште од страв од приврзаност“,[1] плочата е продуцирана од Надир „RedOne“ Khayat, а напишана од Гага, RedOne и Space Cowboy . Гага објаснила дека „Монструм“ го опишува нејзиниот страв од секс и врски, а текстот го опишала како постојано да е вљубена во лошото момче, но наместо да бега, човек постојано се враќа кај истата личност. Таа додаде дека стравот во „Монструм“ избувнал од нејзината потреба да има стабилна врска. Вклучувајќи употреба на тешки бас линии, опаѓачки линии на тастатурата и „масивни“ рефрени, „Monster“ содржи метафори слични на зомби и упатување на деби-синглот на Гага „ Just Dance “.

„Monster“ доби генерално позитивни критики од критичарите кои го ценеа музичкиот аранжман на песната и често ја оценуваа како врвна песна од The Fame Monster, додека на некои не им се допадна нејзиниот текст. „Monster“ уживаше краток комерцијален успех во 2010 година, заземајќи се на четири листи за синглови, како и на Billboard Hot Dance Club Songs и Latin Pop Airplay . „Monster“ беше изведена на концертните турнеи на пејачката The Monster Ball (2009–11) и The Chromatica Ball (2022), со други изведби, вклучително и појавување на The Oprah Winfrey Show и нејзиното резиденцијално шоу во 2014 година во Roseland Ballroom .

Пишување и продукција[уреди | уреди извор]

„Monster“ е напишана од Лејди Гага, RedOne и Space Cowboy, а RedOne ја продуцира песната. Песната е снимена во студиото Record Plant во Лос Анџелес .[2] Во интервју за MTV News, Гага рече дека „Monster“ го опишува нејзиниот страв од секс и врски, а буквалното значење е за „момче со голем кур “.[1][3] Таа елаборираше: „Тоа е стравот од приврзаност и стравот да сакаш нешто што е лошо за тебе. . . Ако ги слушате стиховите, тоа е како постојано да сте вљубени во лошото момче и постојано се враќате за повеќе“. Гага додала дека стравот во „Монструм“ избил од нејзината потреба да има стабилна врска. Таа објасни: „Постојано се заљубувам во чудовиштето. . . Но, она што навистина ми треба е сигурноста и сигурноста и женственоста, одговорност за мојата женственост. И така, тоа е она за што се работи во песната.“ [3]

Состав[уреди | уреди извор]

  Европоп [4] и денс-поп [5] песна, „Monster“ започнува со гласот на Гага кој ја изговара репликата „Не викај ме Гага“.[6] Содржи синти за пелтечење и тапани од 1980-тите кои, според Еван Сауди од PopMatters, создаваат разиграна средина.[7] Траката користи тешки бас линии, опаѓачки линии на тастатура и „масивни“ рефрени, додека машки глас звучи како Тимбаленд пее за Гага дека е „жешка како пекол“.[6][8] Гага појасите за време на раскинувањето се распаѓаат како сегмент во средината, со инкорпорирање на чиптун како музика.[9]

Според музичкиот лист објавен на Musicnotes.com од Sony/ATV Music Publishing, „Monster“ е поставен во временскиот потпис на заедничкото време и е составен во клучот на C-dur,[10] со темпо од 120 отчукувања во минута и вокалниот опсег на Гага кој се протега од ниската нота на Е 3 до високата нота на Б 4 .[10] „Чудовиште“ има основна низа од F–G–Am–Ем како прогресија на акорд .[10] Лирично, „Monster“ содржи метафори слични на зомби за тоа дека нечие срце изедено.[7][11] Песната, исто така, содржи референци за „ Just Dance “, деби-сингл на Гага, со репликата „I женина 'Just Dance'/ Но тој ме однесе дома наместо тоа“.[8][12] Мајкл Хабард од MusicOMH веруваше дека редовите во последниот стих „на крајот стануваат малку грозоморни“ со репликите „Тој ми ја искина облеката веднаш/ Ми го изеде срцето, а потоа ми го изеде мозокот“.[6]

Критички прием[уреди | уреди извор]

Песната доби генерално позитивни критики од критичарите. Мајкл Хабард од musicOMH го нарече „Чудовиште“ „потенцијален сингл“, пофалувајќи го неговиот музички состав, но критикувајќи го текстот.[6] Еван Сауди од PopMatters, исто така, ги критикуваше метафорите содржани во текстот на песната, но на крајот ја нарече „еден изненадувачки делотворен поп коктел“.[7] Бен Паташник од NME сметаше дека е „малку премногу за еднократна употреба“.[13] Скот Плагенхоф од Pitchfork видел сличности помеѓу гласот на Гага на „Monster“ и делото на Кајли Миног .[14] Брајан Линдер од IGN сметаше дека патеката е полесна во споредба со другите песни на The Fame Monster и ја комплиментираше репликата „Ние Французите се бакнавме во воз во метрото / Ми ја искина облеката веднаш / Ми го изеде срцето, а потоа ми го изеде мозокот “, нарекувајќи го лирски скапоцен камен. Тој исто така додаде дека „Монструм“ е „бунт на подиумот“.[15] Џејми Гил од Јаху! Чувствував дека „Чудовиштето“ е пргаво ѕверче кое полека се витка во вашиот мозок и е речиси невозможно да се отстрани“.[16] Моника Херера од Билборд ја нарече песната „80s обожувачко“.[17] Во 2022 година ' Ник Левин од NME напиша за „Monster“ дека „кажува многу за рок-цврстото пишување песни на Гага на почетокот на нејзината кариера дека 12-годишниот длабок рез сè уште звучи како да требаше да биде сингл. " [18]

Изведба на графиконот[уреди | уреди извор]

Во Обединетото Кралство, „Monster“ дебитираше на топ-листата за синглови во Обединетото Кралство на 68, на 12 декември 2009 година, но се лизна од табелата следната недела. На 16 август 2010 година, песната дебитираше на 30-то место на Новозеландската листа за синглови поради дигитални преземања и радио емитување, а подоцна се искачи на 29-то место. Песната беше присутна на топ листите седум недели. Во Унгарија, дебитираше на топ 10 листата на Mahasz Single Top 10 на шестото место на 23 ноември 2009 година, но падна следната недела. „Monster“ дебитираше и го достигна врвот на австралиската ARIA Singles Chart на 80-тото издание на изданието од 30 ноември 2009 година. Песната дебитираше на американскиот Билборд Хот Денс Клуб песни на 49. место на 18 септември 2010 година,[19] пред да се пресели на највисоката позиција на број 29 на 9 октомври 2010 година, каде што остана уште една недела. Испадна од табелата по осум недели. На топ-листата на Latin Pop Airplay, песната првично беше видена на 32-то место,[19], а подоцна се искачи на 22-то место. „Монструм“ помина 14 недели на табелата. Според Nielsen SoundScan, песната има продадено 207.000 дигитални преземањ во САД.[20]

Настапи во живо[уреди | уреди извор]

Гага ја изведува „Monster“ за време на емисиите на The Monster Ball Tour во 2010 година. Таа е видена овде како ја прави кореографијата инспирирана од Мајкл Џексон .

На 15 јануари 2010 година, Гага ја изведе „Monster“ како дел од мешано три песни на шоуто на Опра Винфри .[21] Настапот започна така што Гага се појави на сцената облечена во фустан, кој личеше и на панталони и на фустан. Косата и беше во шилци, а во раката држеше шилеста топка и синџир. „Monster“ беше првата песна на medley што таа ја изведе, а други беа „ Лоша Романса “ и „ Без Зборови “.[21] Таа, исто така, ја изведе песната на сите нозе на турнејата на Топката на чудовистата . На изведбата му претходеше видео интермедија во која беа прикажани кучиња што р’каат и гаврани што копаат.[22] „Монструм“ започна така што Гага се појави во црна јакна со пердуви и изведуваше танцови движења кои потсетуваат на Мајкл Цексон . Заднината прикажуваше крила на црна птица одблиску.[23][24][25]

За време на емисиите на турнејата 2010-2011, изведбата на „Monster“ беше обновена со нови облеки и нов крај, во кој Гага е прикажана како убиена од убиец во крв, по што таа лежи „умирајќи“ во базен од крв.[26] Нејзината изведба на таа сцена во Манчестер, Англија, предизвика протести од семејните групи и навивачите по престрелките во Камбрија, во кои 12 лица беа убиени од таксист.[27] „Она што се случи во Братфорд е многу свежо во главите на луѓето и со оглед на сето насилство што се случи во Камбрија само неколку часа претходно, тоа беше нечувствително“, рече Лин Костело од Мајките против насилството.[28][29] Крис Рок подоцна го одбрани нејзиното раскошно, провокативно однесување. „Па, таа е Лејди Гага“, рече тој. „Таа не е „Дамо се однесуваш себеси“. Дали сакате одлично однесување од личност по име Гага? Дали е ова она што го очекувавте?“ [30]

„Монструм“ беше дел од сетлистата на резиденцијалното шоу на Гага во 2014 година, Лејди Гага во живо во сала за балови во Розеланд . Таа ја изведе песната додека свиреше на клавијатура украсена со црвени рози, облечена во темноцрвена кожа.[31] Воведот на светската турнеја Џоан на Гага (2017–2018) започна со репликата „Не викај ме Гага“, преземена од песната, пред Гага да изјави дека наместо тоа сака да се вика Џоан и да го започне шоуто.[32] Во 2022 година, пејачката ја изведе „Monster“ на турнејата на стадионот Топката Короматик, каде што ја задржа кореографијата од Monster Ball Tour.[33] За време на настапот, Гага облече преголема црвена јакна која алудираше на ерата на мрелерум на Мајкл Џексон.[34]

Кредити и персонал[уреди | уреди извор]

 • Лејди Гагавокал, текстописец, копродуцент, вокален аранжман, вокал во позадина
 • Надир „RedOne“ Khayat – текстописец, продуцент, вокално уредување, вокален аранжман, вокал во позадина, аудио инженерство, инструментација, програмирање, снимање во Record Plant Studios, Лос Анџелес, Калифорнија
 • Николас Жан-Пјер „Вселенски каубој“ Жан-Пјер Дрести – текстописец, снимање, вокал во позадина
 • Џони Северин – вокално уредување и аудио инженерство
 • Дејв Расел - аудиоинженерство
 • Роберт Ортон – аудио мешање во студиото Sarm, Лондон, Англија
 • Џин Грималди – аудио мастеринг во Oasis Mastering, Бурбанк, Калифорнија

Табели[уреди | уреди извор]

Weekly charts[уреди | уреди извор]

Illegal chart entered Hungarysingle|6 Illegal chart entered UKsinglesbyname|68 Illegal chart entered Billboardbubbling100|12
Chart (2009–10) Peak
position
Australia (ARIA)[35] 80
Canadian Digital Songs (Billboard)[36] 73
Нов Зеланд (RIANZ)[37] 29
Шкотска (The Official Charts Company)[38] 55
САД Хот Денс Клуб Песни (Billboard)[39] 29
US Dance/Electronic Digital Songs (Billboard)[40] 20
САД Латински Поп Песни (Билборд)[41] 22

Year-end charts[уреди | уреди извор]

Chart (2010) Position
US Dance/Electronic Digital Songs (Billboard)[42] 29

Сертификати[уреди | уреди извор]

Предлошка:Certification Table Bottom

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Сертификација Продажба
Предлошка:Certification Table Entry/RegionПредлошка:Certification Cite Ref {{{award}}} Предлошка:Certification Table Entry/SalesПредлошка:Certification Table Entry/Foot
Датуми и формати на објавување на „Monster“
Регионот Датум Формат Етикета Ref.
Различни 7 ноември 2019 година Стриминг Универзална [43]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Lady Gaga's 'Monster' Is About The Fear Of Attachment“. MTV News. November 23, 2009. Архивирано од изворникот (video) на October 17, 2010. Посетено на December 6, 2010.
 2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име TFM.
 3. 3,0 3,1 Vena, Jocelyn (November 24, 2009). „Lady Gaga Sings About Loving 'Something Bad For You' On 'Monster'. MTV News. Архивирано од изворникот на April 2, 2010. Посетено на September 17, 2010.
 4. Zaleski, Annie (November 24, 2009). „Lady Gaga: The Fame Monster“. Las Vegas Weekly. Архивирано од изворникот на May 6, 2014. Посетено на July 21, 2017.
 5. „Reviewing Lady Gaga's Fame Monster: Track-By-Track“. Autostraddle (англиски). November 23, 2009. Посетено на September 4, 2017.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Hubbard, Michael (November 23, 2009). „Lady Gaga: The Fame Monster, track-by-track“. MusicOMH. Архивирано од изворникот на November 11, 2013. Посетено на April 30, 2010.
 7. 7,0 7,1 7,2 Sawdey, Evan (November 23, 2009). „Lady Gaga: The Fame Monster < Reviews“. PopMatters. Архивирано од изворникот на November 26, 2009. Посетено на November 23, 2009.
 8. 8,0 8,1 Probst, Sarah (November 23, 2009). „Gaga tears apart 'Fame Monster'. The Badger Herald. Архивирано од изворникот на March 29, 2010. Посетено на September 18, 2010.
 9. Stern, Bradley (November 16, 2009). „Lady Gaga: The Fame Monster (Album Review)“. MuuMuse. Архивирано од изворникот на January 13, 2017. Посетено на January 11, 2017.
 10. 10,0 10,1 10,2 „Lady Gaga "Monster" Sheet Music“. Musicnotes.com. Sony/ATV Music Publishing. September 3, 2010. Архивирано од изворникот на January 13, 2017. Посетено на January 11, 2017.
 11. Price, Simon (November 22, 2009). „Album: Lady Gaga, The Fame Monster (Polydor)“. The Independent. Архивирано од изворникот на September 19, 2011. Посетено на December 27, 2010.
 12. Levine, Nick (November 23, 2009). „Lady GaGa: 'The Fame Monster'. Digital Spy. Архивирано од изворникот на July 10, 2010. Посетено на September 18, 2010.
 13. Patashnik, Ben (December 3, 2009). „Album review: Lady Gaga – 'The Fame Monster' (Polydor)“. NME. Архивирано од изворникот на April 13, 2010. Посетено на April 30, 2010.
 14. Plagenhoef, Scott (January 13, 2010). „Lady Gaga: The Fame Monster“. Pitchfork. Архивирано од изворникот на February 14, 2016. Посетено на September 17, 2010.
 15. Linder, Brian (November 23, 2009). „Lady Gaga - The Fame Monster Review“. IGN. Архивирано од изворникот на June 22, 2011. Посетено на December 27, 2010.
 16. Gill, Jaime (November 25, 2009). „Lady Gaga - The Fame Monster“. Yahoo!. Архивирано од изворникот на July 18, 2011. Посетено на December 27, 2010.
 17. Празен навод (help)
 18. Levine, Nick (July 30, 2022). „Lady Gaga live in London: a thrilling, high-concept return from pop's finest“. NME. Архивирано од изворникот на 2022-10-11. Посетено на July 30, 2022.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. 19,0 19,1 Празен навод (help)
 20. Grein, Paul (October 3, 2010). „Week Ending October 3, 2010: America's Most Popular Inmate“. Yahoo!. стр. 2. Архивирано од изворникот на December 10, 2010. Посетено на November 15, 2010.
 21. 21,0 21,1 Vena, Jocelyn (January 15, 2010). „Lady Gaga Pledges Haiti Earthquake-Relief Donation On 'Oprah'. MTV News. Архивирано од изворникот на July 22, 2010. Посетено на September 17, 2010.
 22. Montgomery, James (December 19, 2009). „Lady Gaga Brings San Diego A Feast For The Eyes And Ears“. MTV News. Архивирано од изворникот на January 7, 2010. Посетено на December 21, 2009.
 23. Празен навод (help)
 24. Stevenson, Jane (November 29, 2009). „Lady Gaga puts on a Monster show“. Toronto Sun. Архивирано од изворникот на 2017-07-05. Посетено на November 30, 2009.
 25. Savage, Mark (February 19, 2009). „Lady Gaga: The Monster Ball meets Manchester“. BBC News. Архивирано од изворникот на February 21, 2010. Посетено на February 19, 2009.
 26. Stevenson, Jane (July 11, 2010). „Gaga sparkles for Toronto“. Toronto Sun. Архивирано од изворникот на July 22, 2017. Посетено на December 26, 2010.
 27. Roberts, Sorya (June 3, 2010). „Fans protest Lady Gaga's blood-spattered Monster Ball show in England after shooting spree“. Daily News. New York. Архивирано од изворникот на June 6, 2010. Посетено на June 23, 2010.
 28. „Gaga's bloody stage show sparks fury“. Hindustan Times. June 4, 2010. Архивирано од изворникот на September 16, 2010. Посетено на June 23, 2010.
 29. „Lady Gaga upsets British crowd with gig with stage references to Cumbria massacre“. Herald Sun. June 4, 2010. Архивирано од изворникот на July 22, 2017. Посетено на December 26, 2010.
 30. Patrick, Dan (July 9, 2010). „Q&A with Chris Rock“. CNN. Архивирано од изворникот на September 29, 2010. Посетено на July 16, 2010.
 31. Jordan, Runtagh (April 1, 2014). „REVIEW: Lady Gaga Touches The Edge Of Pop Glory With Historic Final Shows At Roseland Ballroom“. VH'. Посетено на September 8, 2017.
 32. Johnston, Maura (September 2, 2017). „Lady Gaga makes a powerful statement at Fenway“. Boston Globe. Архивирано од изворникот на 2022-10-27. Посетено на September 8, 2017.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 33. Cobbald, David (July 17, 2022). „At the Chromatica Ball, Lady Gaga proves herself as this generation's rockstar“. The Line of Best Fit. Архивирано од изворникот на 2022-08-07. Посетено на July 30, 2022.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 34. Празен навод (help)
 35. „The ARIA Report: Week Commencing 30 November 2009“ (PDF). Australian Recording Industry Association. November 30, 2009. Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-12-04. Посетено на October 3, 2010.
 36. „Lady Gaga – Chart history: Canadian Digital Song Sales“. Billboard. Архивирано од изворникот July 22, 2017. Посетено на July 22, 2017.
 37. "Charts.org.nz – {{{artist}}} – {{{song}}}". Top 40 Singles. Hung Medien.
 38. "29, 2009 Archive Chart". Scottish Singles Top 40. The Official Charts Company.
 39. ERROR: Billboard chart was invoked without providing an artist id. Artist id is a mandatory field for this call."{{{artist}}} Album & Song Chart History" Billboard Hot Dance/Club Play for {{{artist}}}. Prometheus Global Media.
 40. „Lady Gaga – Chart history: Dance/Electronic Digital Song Sales“. Billboard. Архивирано од изворникот July 22, 2017. Посетено на July 22, 2017.
 41. ERROR: Billboard chart was invoked without providing an artist id. Artist id is a mandatory field for this call."{{{artist}}} Album & Song Chart History" Billboard Latin Pop Songs for {{{artist}}}. Prometheus Global Media.
 42. „Year End Charts: Dance/Electronic Digital Songs“. Billboard. 2010. Архивирано од изворникот на October 6, 2012. Посетено на April 5, 2012.
 43. „Monster / Lady Gaga“. November 7, 2019. Посетено на September 25, 2021.