Шоуто на Опра Винфри

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шоуто на Опра Винфри, често познато само како Опра ) — синдикално ток шоу ,раководено и реализирано од нејзиниот истоименик Опра Винфри ,и е највисоко рангирано ток шоу во Америка ,уште од 8 септември 1986 ,околу 22 сезони и 3000 епизоди (од 10 септември ,2007 ).Ова шоу продолжува и во 2011 ,но во 2007 во интервјуто со Лари Кинг ,Опра рече дека нема да го обнови договорот ,поради завршување на шоуто .Шоуто ,производ на Харпо продукција е последната програма моментално во етер дистрибуирано од King World (само името е споменато во Петточното шоу )иако другата компанија беше приклучена на CBS (Columbia Broadcasting System )Television Distribution . Опра беше вклучена во потесниот избор на најдобри телевизиски серии на 20-от век во 1998 во магазинот Тајм ,и влезе во одбројувањето на топ 50 во ТВ Водич на најголемите Американски шоуа во 2002 година. Шоуто има големо влијание ,особено врз жените ,и многу од темите навлегуваат во Американската поп-културна свест . Додека првите епизоди од шоуто го следеа истражувачкиот стил на сензационалситичките социјални теми ,Опра конечно ги трансформираше нејзините серии во повеќе позитивни ,духовно инспиративни искуства обележани од интервјуа со славните ,сегменти на самоподобрување и филантропски обиди во светските настани . Шоуто се емитува на најпоседуваните станици на CBS and ABC(American Broadcasting Corporation ) во Америка (како и други станици кои имаат склучено договор со King World и нејзиниот наследник на CBS Television Distribution) и на CTV (Канадсак Телевизија )во Канада . Шоуто почна да се прикажува во High Definition почнувајќи со нејзината премиерна епизода во 2008-09 ,поточно на 8 септември 2008 ,постанувајки една од првите национално-синдикални дневни ток шоуа што работат на тој начин .Таа премиера беше прикажана од Милениумскиот парк во Чикаго во која се појавија преку 175 атлетичари од Олипмик тим на Америка вклучувајќи го и носителите на златен медал Мичел Фелпс ,Настиа Луикин ,Мисти Меј –Тренор ,Кери Волш и Коби Брајант .

Најлуди сништа[уреди | уреди извор]

Едно од (?) во шоуто во последниве години беше турнејата „Најлуди сништа ,која ги исполнува соновите на луѓето известени од продуцерите ,основано највеќе од гледачите кои се пријавиле во шоуто ,средба со омилен изведувач или во улога на гостин на популарно шоу на ТВ . За време на нејзините 90 премиери ,Винфри ја изненади нејзината публика со подарувајки му на секого по еден Понтијак Г6 .Винфри фамозно извикна , ``Ти доби кола !,Ти доби кола !Ти доби кола !Сите добивте кола!``.Тоа беше прогласено за едно од најголемите телевизикси моменти во историјата на ТВ Водич .Иако на Винфри може и беше доделен кредит за подарување на овие коли ,тие и беа донирани од Генерал Моторс како рекламен потег .Во 2005 година ,Тина Тарнер ,најпознатата ѕвезда ,дозволувајки и на ѕвездата од Очајни домаќинки ,Фелисити Хофман да го исполни нејзиниот Најлуд сон пеејќи со помош на Тина Тарнер . во другата се појави човек по име Дејвид Карусо кој изгуби 300 фунти по (?).Тој дојде во шоуто во 2003 и и рече на Опра дека една од неговите желби е да седне во Порше .Неколку минути подоцна бело Порше Бокстер С од 2004 (вредно околу $ 63, 000 )му беше доделено .Винфри го наведе ова едно од нејзините 20 омилени моменти на специјално ДВД издание .

Пензионирање[уреди | уреди извор]

Директорот на Дисковери ,Дејвид Заскар изјави за CBS ТV ,Шоуто на Опра Винфри .Заскар им рече на аналитичарите :’’Сегашното очекување е дека по 2011 нејзиното шоу ќе се исклучи од синдикацијата и таа ќе дојде во ОВН ,кабелска мрежа што продукциската копманија на Винфи ја создава во соработка со Дисковери .Договорот што Винфри го обнови со King World (сега дел од CBS TV )во август 2004 година , истекува во 2011 .Тоа го означува крајот на 25 –та сезона од Опра .Во објавената изјава ,Харп Продукција одговори :’’Иако коментарите на Дејвид Заскар се вистинити дека сегашниот договор на Винфри да го реализира Шоуто на Опра Винфри ќе истече во 2011 ,таа сепак нема донесено конечна одлука дали ќе го продолжи нејзиното шоу покрај тоа’’ ,вели Лиса Халидеј ,портпаролката на Харп Продукција . Во 1997 ,Винфри рече дека таа планирала да се повлече ,но тогаш го обнови нејзиниот договор во 2002 .Во 2002 таа изјави дека ќе замине во 2006 – на 20 –тата годишнина на шоуто ,но во 2004 година таа заврши 2011,откако крена бран од високи рангирања и ја реорганизираше програмата во 2003 година.

Интервјуа[уреди | уреди извор]

Винфри на првото национално емитување на Шоуто на Опра Винфри во 1986 .Премиерата беше на тема на ’’венчавање со вистинската личност ’’. Винфри интервјуираше изобилство од политички и јавни личности во текот на изминатите 20 години .Во првите сезони од шоуто ,подобро отколку нудејки едноставна рекламна платформа ,славните би се појавиле по период на напнато медиумско испитување ,како што беше случајот со моделот Наоми Кемпбел која се поајви откако имаше тврдења дека се дрогирала со отровни материи .Таа често го интервјуира славните за прашања што директно се вклучени на некој начин ,како што е рак или добротворна работа . Винфри тврди дека нејзиното најлошо искуство било интервјуто со Елизабет Тејлор во 4-та сезона .Глумицата одби да зборува за нејзините бракови и сегашната врска ,но Тејлор подоцна и се извини и се врати во подобро расположение на софата на Винфри. Интервјуто на Винфри со Том Круз беше прикажано на 23 мај 2005 година ,кое исто така се стекна со лоша слава .Круз –според Њујорк Тајмс – ’’потскокнувал ,скокнал врз каучот ,паднал восхитено на едно колено изјавувајки ја својата љубов на неговата нова девојка ,Кејти Холмс’’ .Оваа сцена брзо стана дел од Американската попкултурна дискусија и беше исмеана во медиумите исто толку разнообразно како и MAD tv , Saturday Night Live (Саботен ноќен живот ),Family Guy(Семејно момче) ,Hannah Montana(Хана Монтана и филмот Scary Movie 4(Страшен филм4). Неславните гости се поединци кои беа вклучени во исклучителна ситуација. Овие примери вклучуваат епизода од четвртата сезона во која се појавува Труди Чес ,жена со психолошки проблеми која изјави дека била силувана и сексуално злоупотребена на возраст од 2 години .По запозанвањето со Чес ,која беше таму да ја промовира нејзината книга When Rabbit Howls ,Опра неочекувано почна да плаче додека го читаше телесуфлерот ,поврзувајки го нејзиното сексуално злоупотребување со тоа на гостинот .Не можејќи да се контролира себеси ,Винфри повеќепати ги замоли продуцерите да престанат да снимаат .Други неславни појавувања вклучуваат гости кои се избрани за тоа што се особено старомодни и на кои им е доделено модерна облека од познати модни советници Трини Вудал и Сузан Константине .

Регуларни сегменти[уреди | уреди извор]

Маркју за шоуто ,пред влезот на Харп Студиото во Near West Side ,Chicago Oprah `s Book Club Оригинално објавување на најважните моменти од месечната книга ,вклучувајќи ги и интервјуата со авторите .Популарноста предизвика објавените книги да се пробијат на врвот на листите на бестселер ,често зголеувајки ја продажбата на милиони копии .Беше укината во 2002 и беше вратена во 2003 ,сега објавувајки повеќе класични книжевни дела ,со намален избор по сезона .Стариот формат беше повторно претставен во септември 2005 ,но нејзиниот извадок од Џејмс Фреј ,A Million Little Pieces (Милиони мали парчиња)стана контроверзно поради обвинувања за фалскификување .Во 2006 се објави извадокот од Elie Wiesel`s Night (Ноќта на Ели Висел) ;Винфри дури отпатува до Auschwitz со Г-ин Висел .Најновиот извадок е The story of Edgar Sawtelle by David Wroblewski .(Приказната за Едгар Соутел )на Дејвид Вроблески).

Што е возбудливо ?[уреди | уреди извор]

Винфри ги претстави престојните јавни личности кои предизвикуваат возбуда но не се широко познати .Во што неколку медиумски коментатори го окарактеризираа The Oprah`s Effect(Ефектот на Опра ) ,луѓето кои се појавија во овој сегмент како на пример добитникот на Оскар Џејми Фокс и пејачот Џејмс Блунт профитираа од екстра публицитетот што го носи ова шоу .Блунт доживеа драматичен пораст на продажбата на неговиот албум и два спота на Билбордот 200 . Зачувај го својот дух Најважните и најпопуларните во средината на 1990 ,повторливи гости и само-идентификуваниот спиритуалистка Јана Вансант истакнувајки ја важноста на самоафирмирање и внатрешната вредност . Омилени нешта на Опра Обично (?) за време на сезона на одмори или шопинг или на почетокот на пролетта .Предмети лично фаворизирани од Винфри се дадени на публиката . Во одредени епизоди од овој вид се појавуваат одбрани луѓе ;во Божикното издание во 2005 г во публиката се појави Хурикане Катрина волонтерски работник .Во ноември 2006 одлучи да додели кредитни картички од илјада долари и видеокамери на нејзината публика во студиото , на кои им неше наредено да да им помогнат на другите креативно да ги употребат парите ;и оттогаш Винфри го нарекува најомилено подарување досега . Вторници со д-р Оз Махомет Ц .Оз ,МД , the Ivy-League ( група од 8 елитни универерзитети од источните делови на САД ) шеф на кардиохирургија на Презвитеријанскиот Медицински Центар во Њујорк и добро познат на милиони гледачи на Винфри како „Д-р Оз „ редовно се појавуваше во вторниците во циклусот од 2008-2009 г на Шоуто на Опра Винфри .Во 2009 ,Д-р Оз дебитираше во првото прикажување со серии продуцирани од Harp Production and Sony Pictures Television и дистрибуирано од Sony .

Учесници :Марк Консуело .Али Вентворт ,Опра Винфри и Гајл Кинг .

Други славни моменти[уреди | уреди извор]

3 септември 2008 ,свечено отворање на шоуто со носителите на медал на 2008 Summer Olympics во павиљонот на Џеј Рицер .

Том Круз скока на каучот за време на интервјуто . • Преживеаните членови на Little Rock Nine се соочија со некои поранешни соученици кои им дофрлале уште на првиот ден во средното училиште . • На 25 декември 1986 , (?) се појави во Опра ,умирајки 6 недели подоцна од Сида . • ВО 1987 ,Винфри отпатува до белата Форситија Грофовство ,Грузија ,која што беше позната како легло на расизам . Се покажа дека мнозинството од грофовството всушност ја поддржува расната интеграција . • „The Weight Wagon„ епизода прикажана на 5 ноември 1998 ,во која Винфри влече вагон кој содржеше маст ,претставувајки ја тежината која ја изгубила . • Винфри се расплака од глетката на наставничката од 4-то одделение ,г-ѓа Мери Данкан ,во 1989 .Таа се појави веднаш штом Винфри го прочита нејзиното име на телесуфлерот . • Највисоко рангирана епизода досега беше во 1993 година кога Мајкл Џексон се појавил во шоуто ,се обидел да отстрани многу од гласините кои го опкружуваа и и кажа на Винфри дека страдал од кожна болест позната како витилиго . • А .Ј МкЛин од the Backstreet Boys се појави во 2003 со неговата мајка за отворено да разговара за неговата зависност од дрога и рехабилитацијата .Винфри го изненади со тоа што го доведе остатокот од групата да му пружат поддршка ,срекавајки се по првпат заедно по 2 години . • Жаклин Соберио ,жена која заработи изгореници по целото тело во сообракајна несрека во 1999 ,се појави во шоуто во 2003 .Винфри подоцна ја сметаше за еден од нејзините најомилени гости поради нејзината внатрешна убавина .Пијаниот возач ,мајката на Стефан исто така се појави во шоуто зборувајки и на Жаклин за грешките на нејзиниот син . • Том Круз на 23 мај 2005 , ’’потскокнувал ,скокнал врз каучот ,паднал восхитено на едно колено изјавувајки ја својата љубов на неговата нова девојка ,Кејти Холмс .Инциденот со каучот беше Број 1 на одбројувањето од „Најизненадувачки телевизиски моменти„.

Популарност и ранг[уреди | уреди извор]

Шоуто пресмета просек од околу 8-5 милиони гледачи за оригиналното емитување и околу 4.5 милиони за репризи .

Критики[уреди | уреди извор]

Некои од зломислениците на Винфри го обвини нејзиното шоу дека е наклонето кон слободоумност (без предрасуди ) ;таа се бореше за такви либерални идеи како што е најниската плата ,и со карактеристичниот филмејкер Мајкл Мур многубројни пати во шоуто .Контроверзната епизода ,која се емитуваше во 2005 година каде што гостите дискутираа за сексуалниот чин што предиизвика критики . FCC (Federal Communications Commission) прими изобилство од жалби од лути родители чии деца го гледале шоуто во вечерниот термин на многу телевизиски реклами .Како и да е многу од кореспондентите на FCC беа предизвикани да напишат од Ховард Стерн ,која е значајна цел на агенцијата ,како и Џими Кимел ,во обид да го изложи FCC на двоен стандард . Друга последна контроверзија е тоа што Винфри очигледно одбиваше да го покани потпретседателскиот кандидат Сара Палинг во нејзиното шоу сè до крајот на циклусот на претседателските избори во 2008 година .Како и да е ,неверојатно е дека демократскиот потпретседателскиот кандидат Џои Биден или претседателскиот кандидат исто така би гостувал во шоуто за време од последните два месеца од изборите ,поради барањата на ФКК за еднакво време за сите кандидати (иако Фил Донахју го избегна прашањето од интервјуто во шоуто со санбдување на законски новости за неговото шоу коишто претставуваат исклучок за Equal -time).Исто така по прифакањето на Барак Обама за претседателските избори 2008 ,Винфри изјави дека сè додека на завршат изборите таа не би поканила никој од претседателските кандидати во нејзиното шоу .Винфри како и да е го претстави Обама двапати во шоуто ,во 2005 и 2006 ,пред неговото објавување дека ќе се кандидира за претседател . Во доцните 1990 години ,на тема кравјо лудилo ,Винфри изјави дека стравот од болеста ја „ спречил да јаде уште еден бургер !„Сочарите од Тексас сметаат дека тој цитат е еднаков на клевета ,и веднаш ја тужеа .Како резултат на судската процедура ,шоуто беше присилено да се пресели во Амарило ,Тексас за време од приближно еден месец ,и згора на тоа ,поради шега ,на Винфри не и беше дозволено ниту да го спомене судењето во нејзиното шоу.Винфри беше ослободена од сите обвиненија .