Црква „Св. Никола“ - Небрегово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Небрегово 5.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Варошка
Местоположба
Координати 41°26′58″N 21°33′37.2″E / 41.44944° N; 21.560333° E / 41.44944; 21.560333Координати: 41°26′58″N 21°33′37.2″E / 41.44944° N; 21.560333° E / 41.44944; 21.560333
Населено место Небрегово
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1882
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола – главна селска црква во селото Небрегово.[1] Сместена е на влезот од селото, непосредно по завршувањето на патот кој води од соседното село Дупјачани.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1882 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна, полукружно засводена, со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна којашто е украсена со седум слепи ниши.[2] Главниот влез на црквата се наоѓа на западната страна и над него има ниша со фреска во лоша состојба на којашто е прикажан Свети Никола. Храмот има и спореден влез на јужната страна, а над него исто така има ниша со фреска во лоша состојба на којашто е насликан Архангел Михаил. Објектот е изграден од камен и е покриен со кров од ќерамиди. Во јужниот ѕид од надворешната страна на црквата е вѕидана мермерна плоча со релјефна претстава на Атина и Херкул. Пред црквата се наоѓа фрагментиран столб.[3]

Дворот на црквата е ограден со камена ограда и во него се сместени камбанаријата, помошен објект и селските гробишта. Камбанаријата има квадратна основа. Изградена е од камен и на секоја страна има по една монофора. Влезот на камбанаријата се наоѓа на источната страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 19. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Црква „Свети Никола“, село Небрегово“. OldPrilep. 14 мај 2012.
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]