Хилдерик III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хилдерик III
Крал на Франките
Хилдерик III (752).
Крал на Франките
На престол743–752
ПретходникТеодорих IV
НаследникПипин
Роден(а)?
Починал(а)околу 754
ДецаТеодорих
ДинастијаМеровинзи

Хилдерик III (c.717 - c.754) бил последниот крал на Франките од династијата Меровинзи од 743 па сè до неговото разрешување од страна на папата Захариј во март 752 г. Кога Хилдерик го разрешил, Папата го крунисал Пипин Малиот, таткото на Карло Велики, за крал на Франките во Соасон.[1]

Престолот бил празен седум години кога мајордомите на Палатата, Карломан и Пипин Малиот, решиле во 743 да го признаат Хилдерик за крал. Ниту неговата сродност, ниту пак врската со меровиншкото семејство не е сигурно докажана. Неговото потекло е непознато. Тој можеби бил син на Хилдерик II или пак на Теодорих IV.[2]

Тој не учествувал во јавниот живот, кој бил управуван, исто како претходно, од мајордомите на палатата. Кога, во 747, Карломан се повлекол во манастир, Пипин одлучил самиот да ја земе кралската круна. Пипин му испратил писмо на папата Захариј, прашувајќи го дали титулата на крал припаѓа на оној кој ја има власта и моќта или на оној од кралска лоза. Папата одговорил дека оној со вистинска моќ исто така ја заслужува и титулата крал. На почеток на март 752 Хилдерик бил симнат од престолот од страна на папата Захариј а косата му била ошишана.[3] Неговата долга коса била симболот на неговата династија а со тоа и кралски права и магична моќ; со тоа што му ја ошишале го лишиле од кралските привилегии. Кога го симнале од престолот, тој и неговиот син Теодорих биле сместени во манастирот Сен-Бертен односно, тој во Сен-Омер а Теодорих во Сен-Вандриј.

Има конфликт во информациите за тоа кога точно починал. Некои наводи цитираат дека тоа се случило во 753 а други велат во 758. Под власт на Каролинзите, добил лош глас, и го нарекувале rex falsus, лажен крал, и покрај фактот дека токму Пипин заедно со папата Стефан II бил тој што го донел на престолот.

Уметнички импресии[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Claudio Rendina & Paul McCusker, The Popes: Histories and Secrets, (New York : 2002), pg 145
  2. Barbara H. Rosenwein, A Short History of the Middle Ages, (University of Toronto : 2009), pg 84
  3. Charles Knight, The English Cyclopaedia: Volume IV, (London : 1867); pg 733

Библиографија[уреди | уреди извор]

Незаземено
Последен владетел
Карло Мартел
(Acting)
Крал на Франките
743 – 752
Наследник
Пипин