Теодебалд (крал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теодебалд
Крал на Франките од Мец
На престол548-555
ПретходникТеодеберт I
НаследникХлотар
Крал на Франките
СопругаВулдетрада
Децабез наследници
ДинастијаМеровинзи
ТаткоТеодеберт I
МајкаДеотерија

Теодебалд или Тибо, Теудоалдус на латински, theut (народ)[1] и bald (храбар)[2] « храбар во народот[3] » на старофранкиски. Тој е син на Теодеберт I и на Деотерија[4], Починал во 555.

Тој станува крал на Мец, во 548[5], додека сè уште бил малолетен[6], по смртта на татко му[7]. За кралството се грижи гувернер[6].

Тој се оженил околу 552 со Вулдетрада[8] ломбардска принцеза, ќерка на ломбардскиот крал Вако и сестра на кралицата Визигарда, втората жена на Теодеберт I. Бидејќи страдал од физички хендикеп[9], неговото здравје постепено деградирало така што станал целосно немоќен. Најпосле, во 555, тој починал[10]. Бидејќи немал наследници, неговиот прачичко Хлотар I си го земал неговиот дел од кралството и се оженил со неговата вдовица[8].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ivan Gobry, Clotaire II, collection « Histoire des rois de France », éditions Pygmalion, Ouvrage utilisé pour la rédaction de l'article11.
  2. Stéphane Lebecq, Les origines franques, Ve-IXe siècle, Seuil (Nouvelle histoire de la France médiévale, 1), 1990, Предлошка:Pp.108-109.
  3. Laurence Charlotte Feffer et Patrick Périn, Les Francs Tome 2 : A l'origine de la France, Armand Collin Editeur, Paris, 1987, Ouvrage utilisé pour la rédaction de l'article130.
  4. Grégoire de Tours, Histoire des Francs, livre III, 27.
  5. Marius d'Avenches, Chronique, a. 548.
  6. 6,0 6,1 Agathias, Histoires, livre I, III, 6.
  7. Grégoire de Tours, Histoire des Francs, livre III, 37.
  8. 8,0 8,1 Grégoire de Tours, Histoire des Francs, livre IV, 9.
  9. Ferdinand Lot, Naissance de la France, Fayard, 1948, Ouvrage utilisé pour la rédaction de l'article52.
  10. Marius d'Avenches, Chronique, a. 555.

Библиографија[уреди | уреди извор]