Хилдеберт II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика што ги претставува Гунтрам и Хилдеберт II.

Хилдеберт II е меровиншки крал, роден на 6 април 570 и починат меѓу 2 и 28 март 596[1], крал на Австразија од 575 до 596, потоа на Бургоња и на Орлеан.

Потекло[уреди | уреди извор]

Единствен син на Сигеберт и Брунехилда; брат на принцезите Ингунда и Клодосуинда.

Сопруг на Фелеуба, кралица чие потекло не се знае. Деца му биле Теодеберт II и Теудерик II, како и принцеата Теодилана.

Хилдеберт II
Роден(а): 570 Починал(а): 595
Претходник
Сигеберт I
Крал на Австразија
575–595
Наследник
Теудеберт II
Претходник
Гунтрам
Крал на Бургундија
592–595
Наследник
Теудерик II


Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Енциклопедија Британика (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Patrick van Kerrebrouck, La préhistoire des Capétiens : 481-987, P. Van Kerrebrouck, 1993 ISBN 2950150934 Предлошка:Lire en ligne