Фудбалска Федерација на Белорусија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска Федерација на Белорусија
Основана1989
HeadquartersМинск
Примена во ФИФАФИФА (1992)
Мрежно местоhttp://www.bff.by/

Фудбалската Федерација на Белорусија (руски: Беларуская Фэдэрацыя Футбола) е најголема фудбалска органицзација во Белорусија, која се грижи за организирањето и развивањето на фудбалскиот спорт на територијата на Белорусија.

Федерацијата е основана на 22 декември, 1989. Во членството на ФИФА била примена во 1992, а во 1993 била примена и во УЕФА.

Првото државно првенство било одиграно во 1992. Прв првак и најуспешен клуб до денес е Динамо од Минск, со 7 освоени титули. Купот на Белорусија во фудбал исто така се игра од 1992 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија