Туризам во Грузија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого на Националната администрација за туризам на Грузија

Туризмот во Грузија — важна компонента на економијата на земјата. Туристичкиот сектор обезбедува околу 7,3 % од БДП на земјата (2016 година; во 2015 година 6.6%) [1] и е брзо растечка индустрија. Трошоците за странски посетители во Грузија имаат значително влијание врз платниот биланс - околу 61,4 % од приходот од извоз на услуги во Грузија претставува туризмот [2]. Во 2016 година 6,35 милиони странски туристи ја посетиле земјата (за 7,6 повеќе од една година порано). Странските туристи, во просек, доаѓаат во земјата 5,1 денови.

Туризмот е промовиран од Националната администрација за туризам на Грузија; во 2015 година учествувал на 26 меѓународни и домашни саеми за туризам, спровел маркетинг кампањи на девет целни пазари и 64 студии за печатот. [2]

Инфраструктура (хотели и одморалишта)[уреди | уреди извор]

Според извештајот на Националната администрација за туризам, во Грузија до 2016 година имало околу 1700 хотели. Во Тбилиси имало 14.837 легла [1].

Оперираат хотели од следниве меѓународни хотелски ланци: Кордиард од Мериот [3], Меркур [4], Милениум хотел [5], Хилтон хотели и одморалишта [6], Холидеј Ин [7], Шератон хотели и одморалишта [8] и Радисон [9].

Во крајбрежната зона на Аџарија има санаториум и медицински установи, главно создадени во времето на Советскиот Сојуз. Работат планински одморалишта.

Статистика[уреди | уреди извор]

2015[уреди | уреди извор]

Земјата ја посетиле 5,87 милиони странски туристи. Туристите во земјата во првите три квартали потрошиле околу 1,45 милијарди долари. Туристичкиот сектор обезбедил околу 6,6 % од БДП на земјата.

2016[уреди | уреди извор]

Земјата ја посетиле 6,35 милиони странски туристи (+7,6) %); странските туристи во просек остануваат во земјата 5,1 денови [2]

Туристите во земјата во првите три квартали потрошиле околу 1,68 милијарди долари (+11) %). туристичкиот сектор обезбедил околу 7,3 % од БДП на земјата. [1]

2018[уреди | уреди извор]

Во 2018 година 1,4 милиони граѓани на Руската Федерација ја посетиле земјата (секој петти турист (21 %) бил од Русија).

2019[уреди | уреди извор]

Нискобуџетните авиокомпании (Рајанер и Визаир) работат во земјата.

Наспроти позадината на антируските протести во Грузија во јуни 2019 година - од 8 јули, на иницијатива на Русија, повторно бил откажан директниот воздушен сообраќај меѓу Русија и Грузија [10] [11] ; Мал пад на бројот на руски туристи (кои требало да пристигнат преку трети земји) бил неутрализиран со зголемувањето на бројот на туристи од други земји.

Туристи по земја[уреди | уреди извор]

Граѓаните од следните земји кои ја посетиле Грузија во 2015, 2016, 2017 и 2018 година [2] [12] :

Земја 2015 Земја 2016 Земја 2017 Земја 2018
1  Ерменија 1,468,888 1  Азербејџан 1,523,075 1  Ерменија 1,718,016 1  Азербејџан 1,424,610
2  Азербејџан 1,393,257 2  Ерменија 1,496,246 2  Азербејџан 1,694,998 2  Русија 1,404,757
3  Турција 1,391,721 3  Турција 1,254,089 3  Русија 1,392,610 3  Ерменија 1,268,886
4  Русија 926,144 4  Русија 1,037,564 4  Турција 1,246,745 4  Турција 1,098,555
5  Украина 141,734 5  Украина 172,631 5  Иран 322,938 5  Иран 291,070
6  Израел 59,487 6  Иран 147,915 6  Украина 193,002 6  Украина 177,058
7  Полска 41,425 7  Израел 92,213 7  Израел 125,319 7  Израел 156,922
8  Германија 36,826 8  Казахстан 48,809 8  Индија 59,732 8  Полска 66,930
9  Казахстан 36,777 9  Полска 44,388 9  Казахстан 56,765 9  Германија 64,486
10  САД 31,147 10  Германија 40,889 10  Саудиска Арабија 56,247 10  Белорусија 58,955
Вкупно за 2015 5 901 094 Вкупно за 2016 6 350 825 Вкупно за 2017 7 554 936 Вкупно за 2018 8,679,544

Поради укинување на визните ограничувања, бројот на посетители од Иран во 2016 година се зголемил за 485 % Значително е зголемен и бројот на посетители од Израел - за 55 % [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 7.3 % of Georgia’s GDP in 2016 Produced by Tourism Sector // tabula.ge
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Georgian tourism in figures“ (PDF). GNTA. 2015. Посетено на 2 February 2017.
 3. „Courtyard Tbilisi“. marriott.com. Посетено на 4 February 2017.
 4. „MERCURE TBILISI OLD TOWN“. mercure.com. Посетено на 4 February 2017.
 5. „The Biltmore Hotel Tbilis“. millenniumhotels. Посетено на 4 February 2017.
 6. „HILTON BATUMI“. hilton.com. Посетено на 4 February 2017.
 7. „Holiday Inn Tbilisi“. ihg.com. Посетено на 4 February 2017.
 8. „Sheraton Batumi“. sheratonbatumi.com. Посетено на 4 February 2017.
 9. „Radisson Blu Iveria“. radissonblu.com. Посетено на 4 February 2017.
 10. Президент Грузии Саломе Зурабишвили назвала Россию врагом и оккупантом // Первый канал
 11. Россия разорвала прямое авиасообщение с Грузией / РБК
 12. https://gnta.ge/wp-content/uploads/2017/12/2017-11-Month.xlsx