Туризам во Казахстан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на мавзолејот на Хоџа Ахмед Јасави

Казахстан е деветта по големина земја по површина и најголема земја без излез на море. Денес туризмот не е главна компонента на економијата. Почнувајќи од 2014 година, туризмот учествува со 0,3% од БДП на Казахстан, но владата имала планови да го зголеми на 3% до 2020 година [1][2] Земјата ја наследила културата на древниот Пат на свилата, номадскиот начин на живот и Советскиот Сојуз кои сите заедно имале големо влијание врз нејзиното формирање. Оваа мешавина го прави Казахстан толку различен од која било друга земја во регионот и во светот. [1]

Според Извештајот за конкурентност на патувањата и туризмот на Светскиот економски форум за 2017 година, БДП на туристичката и туристичката индустрија во Казахстан е 3,08 милијарди американски долари или 1,6 отсто од вкупниот БДП. СЕФ го рангирал Казахстан на 81. место во својот извештај за 2017 година, што е четири позиции повисоко во споредба со претходниот период.[3] Казахстан примил 6,5 милиони туристи во 2016 година.

Во јануари 2021 година, францускиот весник Le Figaro го именувал Казахстан како една од најдобрите препорачани туристички дестинации во светот.[4]

Индустрија[уреди | уреди извор]

Во 2012 година, Казахстан се нашол на 51-то место во светот според бројот на пристигнувања на туристи. Во 2000 година вкупно 1,47 милиони меѓународни туристи го посетиле Казахстан, што било зголемено на 4,81 милиони во 2012 година.[5] Гардијан го опишува туризмот во Казахстан како „огромно неразвиен“, и покрај атракциите на драматичните планински, езерски и пустински пејзажи во земјата.[6] Се вели дека факторите кои го попречуваат зголемувањето на туристичките посети вклучуваат „излитена инфраструктура“, „лоша услуга“ и логистичките тешкотии на патувањето во географски огромна, неразвиена земја.[6] Дури и за месното население, одењето на одмор во странство може да чини само половина од цената на летувањето во Казахстан.[6] Високи туристи како британскиот принц Хари ја посетиле земјата за скијање.[7]

Според британската консултантска фирма Brand Finance, Казахстан е еден од најбрзо растечките национални брендови во 2019 година. Земјата била рангирана на 44-то место во извештајот за 2019 година, што е за 7 места повисоко од претходната година. Според извештајот, добар национален бренд може да помогне да се поттикне влезниот туризам и да се промовира економската соработка со другите земји.[8]

Владина иницијатива[уреди | уреди извор]

Казахстанската влада, долго окарактеризирана како авторитарна со историја на кршење на човековите права и сузбивање на политичката опозиција,[9] започнала иницијатива наречена „Развоен план на туристичката индустрија 2020 година“. Оваа иницијатива има за цел да формира пет туристички кластери во Казахстан: градот Астана, градот Алмати, Источен Казахстан, Јужен Казахстан и Областите на Западен Казахстан. Исто така, бара инвестиции од 4 милијарди долари и отворање на 300.000 нови работни места во туристичката индустрија до 2020 година [6][10]

Во мај 1999 година била основана Казахстанската туристичка асоцијација (претседател - Роза Асанбаева) со одобрение на претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев. КТА е некомерцијална, невладина организација која ги вклучува следните членови: Казахстанската асоцијација на хотели и ресторани (Почесен претседател - Куат Танисбаев), компјутеризирани системи за резервации Амадеус, тур-оператори, осигурителни компании, авиокомпании, универзитети и медиуми. Главната цел на здружението е да ги заштити интересите на над 400 членови, преку лобирање кај владата и промовирање на туризмот во националната економија.[11]

Комичниот филм Борат од 2006 година, кој го прикажал Казахстан како комично заостанат, и како расистичка и антисемитска земја, резултирало со зголемување на туризмот.[12] Владата го забранила филмот и извадила реклами за да ја брани честа на нацијата. Спротивно на тоа, по објавувањето на продолжението, Borat Subsequent Moviefilm, во 2020 година, националната туристичка агенција Казахстански туризам ја усвоила фразата на филмот како свој слоган – Казахстан. Многу добро! – и произвела голем број видеа со него.[13]

Визна политика[уреди | уреди извор]

Казахстан нуди постојан безвизен режим до 90 дена за граѓаните на Ерменија, Белорусија, Грузија, Молдавија, Киргистан, Монголија, Русија и Украина и до 30 дена за граѓаните на Аргентина, Азербејџан, Србија, Јужна Кореја, Таџикистан Турција и Узбекистан.[14]

Казахстан воспоставил безвизен режим за граѓаните на 45 земји, вклучувајќи ги земјите членки на Европската Унија и ОЕЦД, САД, ОАЕ, Јужна Кореја, Австралија и Нов Зеланд.[15]

Во септември 2020 година, Казахстан започнал да издава визи по електронски пат.[16] Земјата, исто така, го проширила списокот на земји чии граѓани можат да добијат деловни визи за еднократен влез, туристички визи и визи за медицински третман преку Интернет. Новиот список вклучува 109 држави.[16]

Пристигнувања по земја[уреди | уреди извор]

Повеќето посетители кои пристигнуваат во Казахстан биле од следниве земји од националност:[17]

Туризам во Казахстан по држава, 2013–2016 година
Земја 2016 2015 2014 2013
 Узбекистан 2,459,757 2,297,180 2,107,177 2,494,568
 Русија 1,587,409 1,646,568 1,757,721 1,780,574
 Киргистан 1,348,709 1,359,625 1,308,139 1,382,706
 Таџикистан 207,009 158,507 137,443 186,214
 Кина 117,465 111,706 228,617 205,066
 Азербејџан 94,846 89,296 83,174 112,617
 Германија 90,286 88,346 79,572 75,491
 Турција 89,611 106,301 104,986 92,070
 Украина 73,390 97,100 84,932 82,971
 Белорусија 63,520 62,786 55,356 55,090
 Туркменистан 63,156 69,230 66,938 47,711
 САД 26,402 29,124 25,824 22,508
 Ерменија 26,097 37,461 39,934 54,244
 Јужна Кореја 22,276 22,046 20,445 16,620
 Обединето Кралство 20,166 24,201 23,036 22,389
Вкупно 6,509,390 6,430,158 6,332,734 6,841,085

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Joanna Lillis for EurasiaNet, part of the New East (17 July 2014). „Summer holiday in Kazakhstan? Astana eases visa restrictions to attract tourists | World news“. The Guardian. Посетено на 2015-11-18.
 2. „Kazakhstan: Astana Announces Visa-Free Travel for 10 High-Investing States“. EurasiaNet.org. 16 June 2014. Посетено на 2015-11-18.
 3. „Country profiles“. Travel and Tourism Competitiveness Report 2017 (англиски). Посетено на 2017-04-07.
 4. January 2021, Zhanna Shayakhmetova in Tourism on 8 (2021-01-08). „Le Figaro Newspaper Includes Kazakhstan in World's Top Authentic Travel Destinations For 2021“. The Astana Times (англиски). Посетено на 2021-12-10.
 5. „International tourism, number of arrivals – Kazakhstan“. Mecometer.com. Посетено на 2015-11-18.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Lillis, Joanna (17 July 2014). „Summer holiday in Kazakhstan? Astana eases visa restrictions to attract tourists“. The Guardian. Посетено на 11 December 2015.
 7. „Prince Harry in Kazakhstan: ski resorts and other attractions“. The Daily Telegraph. Посетено на 11 December 2015.
 8. „Nation Brand report 2019“ (PDF). Brand Finance. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-10-24. Посетено на 2022-04-29.
 9. Zarakhovich, Yuri (27 September 2006). „Kazakhstan Comes on Strong“. Time. Посетено на 13 December 2015.
 10. „Kazakhstan to develop its tourism industry. Environment. Tengrinews.kz“. En.tengrinews.kz. 18 June 2014. Посетено на 2015-11-18.
 11. „Две крупнейшие ассоциации туризма в Казахстане отмечают дни рождения“.
 12. „Borat 'has given Kazakhstan tourist boost'.
 13. Stein, Joel (2020-10-26). „Kazakhstan, Reversing Itself, Embraces 'Borat' as Very Nice“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2020-10-26.
 14. „Visa Information“. Timatic. IATA. Архивирано од изворникот на 14 March 2014. Посетено на 30 April 2016.
 15. „Kazakhstan abolishes visa requirements for travellers from 45 countries“. The Lonely Planet.
 16. 16,0 16,1 „Kazakhstan amends regulations on visa issuance to foreign nationals“. kazakh-tv.kz. Архивирано од изворникот на 2020-09-10. Посетено на 2022-04-29.
 17. „Туризм Казахстана. 2.4 Количество посетителей по въездному туризму“. Архивирано од изворникот на 2016-12-21. Посетено на 2022-04-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]