Туризам во Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Туризмот во Германија е значајна стопанска гранка на државата. Германија е деветта најпосетувана држава во светот,[1][2] со вкупно 407.26 милиони преноќевања за време на 2012 година.[3] Овој број вклучува 68.83 милиони преноќевања од странски посетители. Дополнително, 30% од туристите се домашни германски туристи. Земјата е рангирана како една од најбезбедните одредишта за патување.

Во 2012 година, преку 30,4 милиони меѓународни посети биле остварени во Германија, донесувајќи над 38 милиони долари.[4] Домашните и странските туристи директно придонеле 43,2 милиони евра во германскиот БНП.[5]

Странски посетители[уреди | уреди извор]

Според националноста, странските туристи најмногу доаѓаат од:[6][7]

ранг држава 2014 2016
1  Холандија 4,237,865 4,477,100
2  Швајцарија 2,778,455 3,115,456
3  САД 2,371,086 2,558,495
4  Обединето Кралство 2,415,477 2,551,061
5  Австрија 1,725,259 1,818,872
6  Франција 1,617,901 1,725,854
7  Италија 1,642,443 1,651,933
8  Данска 1,466,561 1,592,500
9  Белгија 1,310,693 1,424,482
10  Кина 1,256,800 1,363,979
Total international arrivals 32,999,298 35,555,391

Најпознатите одредишта[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. „Interim Update“ (PDF). UNWTO World Tourism Barometer. April 2011. Архивирано од изворникот (PDF) на 1 January 2015. Посетено на 26 June 2011.
  2. „Archived copy“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-10-04. Посетено на 2013-07-11.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  3. Zahlen Daten Fakten 2012 (in German), German National Tourist Board
  4. „Tourism Highlights 2013 edition“ (PDF). UNWTO. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-11-27. Посетено на 2013-11-26.
  5. „2013 Travel & Tourism Economic Impact Report Germany“ (PDF). WTTC. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-12-03. Посетено на 2013-11-26.
  6. Tourismus in Zahlen 2014, Statistisches Bundesamt
  7. Tourismus in Zahlen 2016, Statistisches Bundesamt

Надворешни врски[уреди | уреди извор]