Туризам во Црна Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Туризмот во Црна Гора — една од најбрзо растечките туристички одредишта изминатата деценија. Во 2007 година повеќе од еден милион туристи ја посетиле Црна Гора, со што биле направени околу 7,3 милиони ноќевања (23% повеќе во споредба со 2006 година). Ова изнесувало околу 480 милиони евра во приходите од туризмот во 2007 година (39% повеќе во споредба со претходната година). [2015] Туризмот реализирал над 1,7 милиони пристигнувања, со понатамошно зголемување во 2016 година[1]. Истата година, крајбрежниот град Котор бил именуван за најдобар град за посета на Лонли планет[2], додека самата земја е постојано вклучена во туристичките врвни списоци. Со вкупно 1,8 милиони посетители во 2016 година, нацијата станала 36-та (од 47 земји) најпопуларна земја која патува во Европа[3]. Црна Гора дополнително била посетена од преку 2 милиони туристи во 2017 година. Владата има за цел да привлече гринфилд инвестиции, кои треба најдобро да ги искористат неразвиените делови на брегот, како што се Јаз, Велика Плажа, Ада Бојана и Буљарица. Ваквите инвестиции би можеле потенцијално да ја преструктуираат привлечноста на Црна Гора на туристите, што ќе ја направи висококонкурентно одредиште за одржлив квалитетен туризам.

Црна Гора може да биде претставена како одредиште кое нуди разновидни атракции и целогодишен туризам со можно објавување на различните карактеристики. Затоа, мастерпланот за туризам на Црна Гора исто така го отвора патот за национална програма за развој на природен туризам, особено пешачење и велосипедизам, со нова инфраструктура и услуги. Реализацијата на тригодишната програма започнала во 2007 година.

Главни точки на интерес[уреди | уреди извор]

Крајбрежен регион[уреди | уреди извор]

Северен крајбрежен регион

Овој значаен крајбрежен регион е од примарен интерес за туристите во Црна Гора. Црногорското јадранско крајбрежје е долго 295 километри, со 72 километри плажи, и со многу добро зачувани антички стари градови. Главните атракции по северниот брег се:

Јужен крајбрежен регион

Јужниот крајбрежен регион во Црна Гора се смета за едно од најголемите нови откритија меѓу светските туристи. Во јануари 2010 година, „Њујорк тајмс“ го рангирала регионот на Црна Гора Улцињ, вклучувајќи ги Велика Плажа, Ада Бојана и Хотел Медитеран во „Топ 31 места во 2010“ како дел од светскиот ранг на туристички одредишта [4]. Јужниот брег, центриран во Улцињ, е популарен делумно поради плажата со Сино знаме, еко-авантуристичките активности, античките градски тврдини и живописен ноќен живот. Овие одредишта вклучуваат:

 • Улцињ со своите истакнати зони и циклопски ѕидови, раздвижениот ноќен живот и место на најдолгата чиста природна плажа во Црна Гора, Велика Плажа.
 • Стариот град на Бар со својот Стар град.
 • Ада Бојана на јужниот дел на крајбрежјето на Црна Гора, со својот познат секојдневен свеж улов, кој се наоѓа на 16 километри од Улцињ.
 • Големото водно тело и резервати на диви животни Скадарско Езеро
 • Песочна плажа и масивни маслинови градини во Валанос.
 • Плажата, морските пештери и боровата смола во воздухот на Женската плажа.
 • Единствено пристаниште и комерцијално пристаниште во Црна Гора, во Бар.
 • Плажи, тврдини и села на Скадарско Езеро

Северен регион[уреди | уреди извор]

Северниот регион е центар на црногорскиот планински туризам. Тој има скијачки центар и е популарен поради неговата недопрена природа. Целата површина на планината Дурмитор и кањонот на реката Тара е заштитена како Национален парк и е наведени вклучен во списокот на УНЕСКО.

Одредишта на север се:

Централен регион[уреди | уреди извор]

Иако е најгусто населена област на Црна Гора, централниот регион има помалку туристички атракции. Значајни се:

Плажи[уреди | уреди извор]

Должината на крајбрежјето на Црна Гора изнесува 293 км, од кое Има 73 км се плажи, и ги има над 120. Постојат различни стилови на плажа од песок до камчиња со различни должини.

 • Улцињ

Приморската линија на Улцињ е долга 32 километри. Има повеќе од 10 плажи. Ада Бојана е речен остров. Тоа е форма на триаголник со море од едната страна. Плажата е песочна и долга. Велика Плажа е најдолгата плажа во Црна Гора, една од најтоплите и најубавите плажи на Јадранското Море. Долга е 12 километри и е покриена со песок. Многу е плитка. Мала Плажа е иста како Велика Плажа, но не е толку долга. Валданос е мал залив со песочна плажа и убава флора околу неа.

 • Бар

Приморската линија на Бар е долга 44 километри и има 9 километри плажа. Постојат повеќе од 20 плажи. Главната плажа во Бар е плажата Сутоморе. Долга е 1 км и е покриена со песок. Плажата Кањ е долга 1 км и е туристичка локација. Плажата е покриена со ситен песок, но дното на морето е покриено со карпести камења. Плажата на кралицата е многу блиску до кањонот, но може да се пристапи само од морето. Црвената плажа е специфична поради тоа што е покриена со камчиња и погледот од неа е извонредн. Плажата Зукотлица е долга над 1 км и е во близина на градот. Таа е покриена со бели камчиња и во позадина има убава борова шума. Плажата Утјеха е или „Маслинов залив“ во позадина има стотици маслинови дрвја. Таа е покриена со камчиња и е многу јасна. На езерото има две плажи: Пјешачац и Муричи. Тие се покриени со камчиња. Погледот од таму на Скадарското Езеро е неверојатен.

 • Будва

Приморската линија на Будва има над 25 плажи и тие се омилено одредиште за туристите во Црна Гора. Најдолгата плажа е Јаз. Долга е 2,5 километри и е песочна. Могренската плажа има специфични мали камчиња. Се состои од две мали плажи и тие се поврзани со тунел. Словенска плажа е долга 1,5 километри и е покриена со песок. Во позадина има многу хотели, ресторани и паркови. Плажата Бечичи е долга и една од најубавите во Медитеранот, таа е песочна. Плажа Милочер, Плажата на кралицата и плажата Свети Стефан се најексклузивните плажи во Црна Гора поради фантастичниот песок, флора и неверојатен поглед на островот-хотел Свети Стефан. Плажа Птеровац е тивка и е покриена со малку црвени камчиња. Посебна атракција имаат два мали острови и мала тврдина близу плажата. Плажа Буљарица е покриена со песок и е долга 2 километри.

 • Тиват

Приморската линија на Тиват има над 15 мали плажи. Опатово е 200 метри долга песочна плажа. Малиот светилник ја дели плажата во два дела. Плажата Плави Хоризонти е можеби најпознатата и убава во Тиват. Долга е 300 метри и покриена со мали бели камчиња. Постојат два острови во близина на Тиват: Островот Свети Марко и островот на цвеќето. Тие имаат многу убави и привлечни плажи.

 • Котор

Приморската линија на Котор има околу 10 мали плажи. Морињската плажа е многу убава песочна плажа со убава позадина и поглед на заливот. Рисан плажа е тивка, долга и каменеста плажа. Ораховац е омилена плажа во Котор. Таа е каменеста со стари камени куќи во позадина. Трстено е една од најубавите песочни плажа во Црна Гора. Должината е долга 200 метри со чиста вода и природна позадина.

 • Херцег Нови

Приморската линија на Херцег Нови е долга 25 километри и има над 20 плажи. Плажа Игало е долга 1,5 километри и е песочна. Плажата на розите е карпеста со многу убава шумска позадина. Плажа Зањиќ е една од најубавите во Херцег Нови. Долга е 300 метри и е покриена со бели камчиња.

Статистики по година[уреди | уреди извор]

Година Вкупно туристички посети Домашни Странски
2006[5] 953,961 156,857 797,071
2007 1,133,432 149,294 984,138
2008 1,188,116 156,904 1,031,212
2009 1,207,694 163,680 1,044,014
2010 1,262,985 175,191 1,087,794
2011[6] 1,373,454 172,355 1,201,099
2012 1,439,500 175,337 1,264,163
2013[7] 1,492,006 167,603 1,324,403
2014 1,517,376 167,079 1,350,297
2015[8] 1,713,109 153,185 1,559,924
2016[9] 1,813,817 151,696 1,662,121
2017 2,000,009 122,797 1,877,212

Туристи по земја[уреди | уреди извор]

Повеќето посетители кои пристигнуваат во Црна Гора во кои престојувале во регистрирано сместување доаѓаат од следниве земји:[10]

Место Земја 2017
1  Србија 405,426
2  Русија 350,468
3  Босна и Херцеговина 183,690
4  Франција 60,865
5  Германија 57,813
6  Украина 57,795
7  Албанија 56,206
8  Полска 56,061
9  Косово 46,948
10  Турција 45,947
11  Обединето Кралство 42,360
12  Италија 35,525
13  Белорусија 31,211
14  Израел 30,506
15  Хрватска 28,597
Вкупно 1,877,212

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. inbox-online.com. „Od turizma zaradili 900 miliona“. RTCG – Radio Televizija Crne Gore – Nacionalni javni servis. Посетено на 2017-01-05.
 2. Lonely Planet (2015-10-27), The best places in the world to travel in 2016 | Lonely Planet, Посетено на 2017-01-05
 3. Mark Hillsdon (27 February 2017). „The European capital you'd never thought to visit (but really should)“. Telegraph.
 4. [1]
 5. 2006–2010 statistics
 6. 2011–2012 statistics
 7. 2013–2014 statistics
 8. 2015 statistics
 9. 2016 statistics
 10. Foreign tourist arrivals and overnight stays by countries, 2017

Надворешни врски[уреди | уреди извор]