Тработивишка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тработивичка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Делчевското архијерејско намесништво на Брегалничката епархија. Парохиски свештеник е Васко Шонтевски. Во состав на оваа парохија се селата: Тработивиште, Разловци, Вирче, Стар Истевник, Нов Истевник и Стамер.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
(парохиска црква)
Тработивиште 1973 Поглед на црквата во Тработивиште.jpg
Црква „Константин и Елена“ Разловци 1850 Поглед на црквата во Разловци.jpg
Црква „Св. Никола“ Вирче 1857 Црквата „Св. Никола“ во Вирче.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Вирче Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Вирче (2).jpg
Црква „Св. Никола“ Стар Истевник 1857 Црквата „Св. Никола“ во Стар Истевник.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Нов Истевник 1936
Црква „Св. Пантелејмон“ Голак 1940
Црква „Св. Еремија“ Стамер во изградба Црквата во Стамер.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Трботивишка парохија“. Брегалничка епархија. конс. 6 јули 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]