Црква „Св. Ѓорѓи“ - Вирче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Вирче (2).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Тработивишка
Местоположба
Координати 41°54′38.5″N 22°50′03.5″E / 41.910694° СГШ; 22.834306° ИГД / 41.910694; 22.834306Координати: 41°54′38.5″N 22°50′03.5″E / 41.910694° СГШ; 22.834306° ИГД / 41.910694; 22.834306
Населено место Вирче
Општина Делчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — помала селска црква во пијанечкото село Вирче.

Црквата се наоѓа од десната страна на пристапниот асфалтен пат до селото Вирче, кој се исклучува од регионалниот пат Делчево-Берово.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]