Црква „Св. Атанасиј“ - Нов Истевник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Тработивишка
Местоположба

Карта

Координати 41°51′54″N 22°50′20″E / 41.86500° СГШ; 22.83889° ИГД / 41.86500; 22.83889Координати: 41°51′54″N 22°50′20″E / 41.86500° СГШ; 22.83889° ИГД / 41.86500; 22.83889
Место Нов Истевник
Општина Делчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено 1936
Изгорена 2021
Архитектонски опис

Св. Атанасиј (или Св. Атанас) — уништена православна црква во делчевското село Нов Истевник. Му припаѓа на Делчевското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Овој гробишен храм бил изграден во 1936 г. Иконите се од XX век, дело на истакнатиот зограф Гаврил Атанасов. Не била живописана.[1]

Црквата наполно изгорела во август 2021 г. за време на големиот стихиен пожар во селото.[2] Истата судбина ја доживеале и гробиштата околу неа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тработивишка парохија“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2014-03-27. Посетено на 1 декември 2021.
  2. „Изгоре црквата „Св. Атанасиј Михаил' во селото Нов Истевник“. Република. 9 август 2021. Посетено на 1 декември 2021.