Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Тработивиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Поглед на црквата во Тработивиште.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Тработивишка
Местоположба
Координати 41°53′30″N 22°48′49″E / 41.89167° N; 22.81361° E / 41.89167; 22.81361Координати: 41°53′30″N 22°48′49″E / 41.89167° N; 22.81361° E / 41.89167; 22.81361
Населено место Тработивиште
Општина Делчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1970
Завршено 1973
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во пијанечкото село Тработивиште, а воедно и парохиски храм на Тработивишката парохија.[1][2]

Црквата се наоѓа во непосредна близина на самото сретсело.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1973 година врз основа на темели од стара црква. Била осветена од тогашниот митрополит Злетовско-струмички Наум.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата не е зографисана, а иконите во внатрешноста се од XIX век од непознат автор.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Трботивишка парохија“. Брегалничка епархија. Посетено на 6 јули 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]