Црква „Св. Никола“ - Стар Истевник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Никола
Црквата „Св. Никола“ во Стар Истевник.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Тработивишка
Местоположба
Координати 41°52′31″N 22°51′27″E / 41.87528° N; 22.85750° E / 41.87528; 22.85750Координати: 41°52′31″N 22°51′27″E / 41.87528° N; 22.85750° E / 41.87528; 22.85750
Населено место Стар Истевник
Општина Делчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1857
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во пијанечкото село Стар Истевник.[1][2]

Црквата се наоѓа на крајот од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1857 година. Не е познато кога и од кој архијереј е осветена. Иконите потекнуваат од XIX век од зографот Григориј Пецанов.[2]

Црквата била повторно осветена по нејзиното обновување на 19 мај 2018 година од страна на митрополитот Брегалнички г. Иларион. Обновувањето на храмот било помогнато од Љупчо Атанасов со семејството и месното население.[3][4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата воопшто не е зографисана.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Трботивишка парохија“. Брегалничка епархија. Посетено на 13 јуни 2018.
  3. „Преосветување на храмот „Св. Николај" во с. Стар Истевник - Општина Делчево“. Брегалничка епархија. Посетено на 13 јуни 2018.
  4. „Бугарскиот еписко Тихон присуствуваше на осветувањето на македонска црква во Делчевско“. Tatkovina.info. 20 мај 2018. Посетено на 13 јуни 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]