Црква „Св. Еремија“ - Стамер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црквата во Стамер.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Тработивишка
Местоположба

Координати 41°56′59″N 22°49′7″E / 41.94972° СГШ; 22.81861° ИГД / 41.94972; 22.81861Координати: 41°56′59″N 22°49′7″E / 41.94972° СГШ; 22.81861° ИГД / 41.94972; 22.81861
Место Стамер
Општина Делчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Еремија
Изградба 2016
Завршено 2018
Осветување 13 мај 2018
Архитектонски опис

Свети Еремија — главна селска црква во пијанечкото село Стамер.

Црквата се наоѓа во непосредна близина на основното училиште на влезот во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Таблата за изградба на црквата

Црквата започнала да се гради во 2016 година и таа била прва селска црква во Стамер. Изградбата била поддржани од самите мештани, како и со донации од фирми од Делчево.[1]

Била осветена на 13 мај 2018 година од страна на митрополитот Брегалнички г. Иларион.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во Делчевското село Стамер првпат се гради црква“. Прес24. 25 ноември 2017. Архивирано од изворникот на 2018-05-13. Посетено на 8 јули 2018.
  2. „Осветување на црква во с. Стамер - Општина Делчево“. Брегалничка епархија. Посетено на 8 јули 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]