Црква „Св. Никола“ - Вирче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црквата „Св. Никола“ во Вирче.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Тработивишка
Местоположба
Координати 41°54′38″N 22°50′52″E / 41.91056° СГШ; 22.84778° ИГД / 41.91056; 22.84778Координати: 41°54′38″N 22°50′52″E / 41.91056° СГШ; 22.84778° ИГД / 41.91056; 22.84778
Населено место Вирче
Општина Делчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1857
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во пијанечкото село Вирче.[1][2]

Црквата се наоѓа во непосредна близина на самото сретсело.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1857 година. Не е познато кога и од кој архијерер е осветена.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата не е зографисана, а иконите во внатрешноста се од XIX век од непознат автор.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. 2,0 2,1 2,2 „Трботивишка парохија“. Брегалничка епархија. конс. 7 јули 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]