Схаутенски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Схаутенски јазици
Географска
распространетост:
Нова Гвинеја
Класификација:австронезиски
Гранки:

Схаутенските јазици сочинуваат подгрупа на западноокеанските јазици. Јазиците се зборуваат во Папуа Нова Гвинеја.

Јазици[уреди | уреди извор]

Оваа класификација целосно била поддржана од Базата на основни австронезиски зборови[1] со исклучок на сјауанската гранка.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]