Биемски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Биемски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеИсточносепичка покраина, Кеп.
Говорници2.200  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3bmc

Биемскиот, или познат како бамски, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во Источносепичката покраина. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Биемски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]