Серански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Серански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Подрачјепокраина Сандаун
Говорници510  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3sry

Серанскиот, или познат како сијаски, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во покраината Сандаун. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици. Јазикот се пишува на латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Серански јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]