Улауанско-суаински јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Улауанско-суаински јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Подрачјепокраина Сандаун
Говорници2.800  (2003)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3svb

Улауанско-суаинскиот, или познат како суаински, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во покраината Сандаун. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици. Јазикот се пишува на латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]