Кајепски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кајепски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеИсточносепичка покраина, Кеп.
Говорници300  (1993)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3kbw

Кајепскиот, или познат како самапски, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во покраините Источносепичка и Кеп. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кајепски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]