Северни новогвинејски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северни новогвинејски јазици
Географска
распространетост:
Нова Гвинеја
Класификација:австронезиски
Гранки:

Северните новогвинејски јазици се западноокеански јазици, дел од групата на океански јазици. Јазиците се зборуваат во Нова Гвинеја.

Јазици[уреди | уреди извор]

Јазиците се класифицирани на следниов начин:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lynch, John, Malcolm Ross & Terry Crowley. 2002. The Oceanic languages. Richmond, Surrey: Curzon Press.
  • Ross, Malcolm (1988). Proto Oceanic and the Austronesian languages of western Melanesia. Canberra: Pacific Linguistics.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]