Јакамулски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јакамулски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Подрачјепокраина Сандаун
Говорници3.460  (2003)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ykm

Јакамулскиот, или познат како алиски, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во покраината Сандаун. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици. Јазикот се пишува на латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]