Вогеоански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вогеоански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеИсточносепичка покраина
Говорници1.620  (2003)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3woc

Вогеоанскиот, или уагеоански, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во Источносепичката покраина и околината. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици. Јазикот се пишува со латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]