Малолски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малолски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Подрачјепокраина Сандаун
Говорници3.33о  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mbk

Малолскиот, или познат како малолоански или малонски, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во покраината Сандаун. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици. Јазикот се пишува на латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Малолски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]