Манамски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манамски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Подрачјепокраина Маданг
Говорници7.950  (2003)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mva

Манамскиот, или манумски, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во покраината Маданг и околината. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици. Јазикот се пишува со латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Манамски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]