Аропско-сисански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аропо-сисански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеПокраина Сандаун
Говорници1.150  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3aps

Аропо-сисанскиот, или познат како аропски, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во покраината Сандаун. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици. Јазикот се пишува на латиница. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]