Киски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеИсточносепичка покраина, Кеп.
Говорници22о  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3kis

Кискиот е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во Источносепичката покраина. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Киски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]