Прејди на содржината

Медебурски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медебурски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Подрачјепокраина Маданг
Говорници510  (2003)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mjm

Медебурскиот е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во покраината Маданг и околината. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици. Јазикот се пишува со латиница и се користи од сите возрасти.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]