Терепски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Терепски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеИсточносепичка покраина
Говорници(130 во 1990 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3trb

Терепскиот, или познат како турупски, е австронезиски јазик кој се зборува во Папуа Нова Гвинеја, во Источносепичката покраина. Јазикот е дел од подгрупага на схаутенски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Терепски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]