Прејди на содржината

Странџанска комуна

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Странџанска република)

Странџанската комуна[1] или Странџанската република е востаничка власт формирана во Одринско во текот на Илинденското востание од страна на Македонската револуционерна организација со учество на тамошното бугарско население. Востаничката комуна била објавена во летото 1903 година, ја опфаќала територијата меѓу Мало Трново и Василико, востаничката власт егзистирала малку повеќе од 20 дена. Функционирањето и организацијата на Комуната биле под влијание на анархистичките идеи кои ги застапувале голем дел од раководителите на Одринскиот револуционерен округ, а особено Михаил Герџиков.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Георги Хаджиев "Странджанската комуна" - първа безвластническа комуна в България“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]