Стара Нова Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Нова Вас
Stara Nova vas
Стара Нова Вас is located in Slovenia
Стара Нова Вас
Стара Нова Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′54.7″N 16°6′57.7″E / 46.581861° СГШ; 16.116028° ИГД / 46.581861; 16.116028
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна2,72 км2 (1,05 ми2)
Надм. вис.&10000000000000188900000188,9 м
Население (2020)
 • Вкупно345
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Стара Нова Вас (словенечки: Stara Nova vas) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.