Крижевци кај Љутомер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крижевци кај Љутомер
Križevci pri Ljutomeru
Поглед на Крижевци кај Љутомер
Грб на Крижевци кај Љутомер
Крижевци кај Љутомер is located in Slovenia
Крижевци кај Љутомер
Крижевци кај Љутомер
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′47.2″N 16°8′23.7″E / 46.563111° СГШ; 16.139917° ИГД / 46.563111; 16.139917
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна2,1 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000185000000185 м
Население (2020)
 • Вкупно486
 • Густина230/км2 (600/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Крижевци кај Љутомер (словенечки: Križevci pri Ljutomeru) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Населбата е центар на општината Крижевци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.