Кокоричи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кокоричи
Kokoriči
Кокоричи is located in Slovenia
Кокоричи
Кокоричи
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′4.3″N 16°5′48.3″E / 46.551194° СГШ; 16.096750° ИГД / 46.551194; 16.096750
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна1,28 км2 (0,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000189699999189,7 м
Население (2020)
 • Вкупно120
 • Густина94/км2 (240/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Кокоричи (словенечки: Kokoriči) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.